Луксозен албум представя накити и шевици от Дряновско


Луксозен албум представя накити и шевици от Дряновско
25 Март 2021, Четвъртък


Изящни сокаи, гривни и пафни са част от безценната колекция на Историческия музей в Дряново

Автор: Десант

В хилядолетната история на човечеството красотата е будила сетивата у хората, била е техен непрестанен и животворящ извор на вдъхновение и ако въобще на Земята може да се говори за някакъв вид безкрайност, то безкраен е именно стремежът към красота.

За изобилието от красота в живота на дряновката през епохата на Възраждане разказва най-новото издание на Исторически музей - Дряново - албумът „Накити и шевици от Дряновско". Луксозното двуезично издание, на български и английски език, е осъществено с финансовата подкрепа на Министерството на културата на Република България.

Съставител и автор на текста е историкът Мадлена Маймарева-Василева, като работата ѝ по него е резултат от дългогодишните ѝ проучвания в тази тематика в качеството ѝ на уредник в отдел „Етнография" на музея. Снимките са дело на двамата известни дряновски фотографи Пенчо Чуков и Венцислав Симеонов, а преводът на английски език е на Николай Зарков. 



Колекцията „Накити и шевици" на Исторически музей - Дряново се публикува за първи път в албум-каталог. Уводната му част запознава читателя с нейното създаване - история и обща характеристика на притежаваните от Исторически музей - Дряново накити.

Следва детайлно представяне на дряновския сокай - старинния невестински накит, известен в този си вид единствено в селищата от района Търново-Дряново-Трявна-Габрово.

Цветните илюстрации на запазените в музейната колекция образци впечатляват с достолепието на накита, с красотата на бродираните сокайни шевици и изяществото на металната част - кръжило, наушници, пелешки, подбрадник; с колорита и орнаментиката на шевиците за над „буката". Те са особено ценни предвид отдалечеността във времето, ограниченото териториално разпространение и съхранения в тях спомен (според част от изследователите) за средновековния болярски накит.

Следващият раздел в албума е посветен на накитите, красили ръката на дряновската жена до началото на ХХ в., най-характерни сред които са отворените лети гривни с „ябълките" и изящните сребърни синджирлии гривни.

В последната част от албума са показани закопчалките на колан - пафтите. Те са изключително разнообразни като големина, материал, техника на изработка, модел. Моминските пафти са малки, лети, с растителна орнаментика. Големите женски пафти са ковани и щанцовани, изработени от сребърни сплави, а някои и с позлата. Интересни образци са пафтите с релефни плочки от рог и седеф.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки