Изящни сокаи, гривни и пафни са част от безценната колекция на Историческия музей в Дряново
Автор: Десант
В хилядолетната история на човечеството красотата е будила сетивата у хората, била е техен непрестанен и животворящ извор на вдъхновение и ако въобще на Земята може да се говори за някакъв вид безкрайност, то безкраен е именно стремежът към красота.
За изобилието от красота в живота на дряновката през епохата на Възраждане разказва най-новото издание на Исторически музей - Дряново - албумът „Накити и шевици от Дряновско". Луксозното двуезично издание, на български и английски език, е осъществено с финансовата подкрепа на Министерството на културата на Република България.
Съставител и автор на текста е историкът Мадлена Маймарева-Василева, като работата ѝ по него е резултат от дългогодишните ѝ проучвания в тази тематика в качеството ѝ на уредник в отдел „Етнография" на музея. Снимките са дело на двамата известни дряновски фотографи Пенчо Чуков и Венцислав Симеонов, а преводът на английски език е на Николай Зарков.
Колекцията „Накити и шевици" на Исторически музей - Дряново се публикува за първи път в албум-каталог. Уводната му част запознава читателя с нейното създаване - история и обща характеристика на притежаваните от Исторически музей - Дряново накити.
Следва детайлно представяне на дряновския сокай - старинния невестински накит, известен в този си вид единствено в селищата от района Търново-Дряново-Трявна-Габрово.
Цветните илюстрации на запазените в музейната колекция образци впечатляват с достолепието на накита, с красотата на бродираните сокайни шевици и изяществото на металната част - кръжило, наушници, пелешки, подбрадник; с колорита и орнаментиката на шевиците за над „буката". Те са особено ценни предвид отдалечеността във времето, ограниченото териториално разпространение и съхранения в тях спомен (според част от изследователите) за средновековния болярски накит.
Следващият раздел в албума е посветен на накитите, красили ръката на дряновската жена до началото на ХХ в., най-характерни сред които са отворените лети гривни с „ябълките" и изящните сребърни синджирлии гривни.
В последната част от албума са показани закопчалките на колан - пафтите. Те са изключително разнообразни като големина, материал, техника на изработка, модел. Моминските пафти са малки, лети, с растителна орнаментика. Големите женски пафти са ковани и щанцовани, изработени от сребърни сплави, а някои и с позлата. Интересни образци са пафтите с релефни плочки от рог и седеф.