Към момента на науката са известни повече от 3400 вида змии. Само за времето от 2007 г. насам са открити и класифицирани нови над 300 вида. Около 375 са отровните видове, но само малка част са опасни за хората.
В Световния ден на змията, който отбелязваме на 16 юли, се обърнахме към херпетолога д-р Красимир Христов от Бургас, да ни разкаже за видовете влечуги в България.
Преди да пристъпи към разговора, той вади от клетката една от змиите и я оставя да се извие около ръката му.
"Това е пъстър смок, един от най-честите обитатели около Бургас. Особено в Морската градина може да се види често. Дружелюбен е към хората и не хапи. Безобидно животно, макар че става до към 1,2 метра и е доста тежък. У нак това е най-тежката змия", казва Красимир Христов.
В България има над 20 вида змии, като 6 от тях дават отрова, но реално два вида от тях са опасни – усойница и пепелянка, които имат значение за човека.
Пепелянката се среща в района около Бургас, докато усойницата е характерна за високите планини.
"Хората се страхуват от змиите с оглед на това, че сред тях има отровни, които могат да причинят проблеми – отравяне и ухапване, в някои случаи и смърт, което обаче по нашите георграфски ширини е почти изключено. Целта на този терариум в Морската градина е хората да се запознаят със змиите, да се научат да различават отровните от безопасните змии и да не ги подлагат на унищожение", казва още херпетологът.
Основната предпазна мярка е човек да не влиза в пряк контакт с отровните змии – тоест, да не ги настъпва или посяга да ги хване. Пепелянката например, когато е далеч от убежището си, застава неподвижна и чака опасността да я подмине. Никога не напада първа.
В света всяка година от ухапване на змии умират 80 000 – 130 000 души. В Европа годишно има само по 3 – 4 смъртни случая. В България такъв през последните години не е документиран.