Този въпрос си задават и преболедували, и ваксинирани
Автор: Десант
Според британски изследователи, преболедувалите ковид и ваксинираните с РНК ваксина срещу коронавирус имат приблизително еднакви нива на неутрализиращите вируса антитела. Но при тези, които са прекарали болестта, след еднократно поставена доза ваксина концентрацията на антитела се увеличава няколко десетки пъти.
Т.е., съдейки по данните на учените, при прекаралите ковид сработва имунната памет — способността
на имунната система бързо и целенасочено да разпознае патогена, с който организмът вече се е сблъсквал, и да реагира правилно срещу него.
Затова хората, заразили се първоначално с китайския (уханския) вариант на SARS-CoV-2, като правило, са защитени от повторното им инфектиране с него. Но не винаги могат да неутрализират новите британски, индийски и южноафрикански щамове.
С този проблем обаче се сблъскват и имунизираните. Изследвания, включително и на разработчиците на РНК ваксините, показват, че постваксинационните антитела се борят по-лошо с британската, и особено с южноафриканската разновидност на SARS-CoV-2.
Един от начините човек да разбере дали и как е защитен от нова коронавирусна инфекция, е да провери клетъчния си имунитет. Тестът позволява да се идентифицират в кръвта специфичните Т-клетки (Т-лимфоцити), които реагират на определени антигени на SARS-CoV-2.
Наличието на клетъчен имунитет значително намалява риска от заразяване. Колкото по-силно е изявен клетъчният отговор, толкова по-добре е защитен човек.
Кой е добре да си направи тест за наличие на клетъчен имунитет
Тестът е подходящ за преболедувалите ковид, които обаче или не са изработили антитела, или те са били в малко количество. Проверката на клетъчния имунитет ще им помогне да разберат как са защитени от повторно заразяване и да решат дали да си поставят ваксина.
Той е препоръчителен и в случай, че с течение на времето образувалите се антитела са изчезнали или показателите на антителата IgG са ниски.
Оценката на клетъчния имунитет при ваксинираните пациенти също ще разкрие доколко те трябва да се страхуват от заразяване и дали да се замислят за имунизация с други ваксини или нови дози.
Т-клетките реагират на попадналия в организма вирус по-рано, отколкото антителата. Затова клетъчният отговор осигурява дългосрочна защита от коронавирусна инфекция. Тестването само на антителата не е достатъчно за всестранна оценка на защитната способност от Ковид-19.
За съжаление, тестът за клетъчен имунитет в нашите лаборатории струва доста пари и у нас не се прилага масово. Малцина са тези, които са прежалили стотина и повече лева, за да си го направят.