ЕС въведе нови пределни стойности за олово в храната


ЕС въведе нови пределни стойности за олово в храната
30 Август 2021, Понеделник


От вторник ще има и нови гранични стойности на кадмий

Автор: Десант

Храната, замърсена с олово, представлява сериозна опасност за здравето. В тази връзка ЕС въведе нови пределни стойности на този химичен елемент в различните хранителни стоки, които влязоха в сила от 23 август. 

По-строги или допълнителни максимални нива се прилагат например за бебешка храна, подправки, вина и сол.

В бъдеще на повечето видове сол ще бъде разрешено максимално съдържание от 1,0 милиграма на килограм.

За вината граничната стойност ще бъде намалена от 0,15 на 0,10 милиграма на килограм от реколтата 2022 г.

От вторник ще има и нови гранични стойности на кадмий за редица плодове, зеленчуци и зърнени култури, както и за маслодайни семена.

Хората използват олово от около 8000 години. За вредното му влияние се знае от поне 150 година пр. Хр., когато гръцкият лекар Никандър от Колофон описва метала като „смъртоносен“ и разказва за ефектите му върху човешкото тяло.

Какво причинява натравянето с олово? В зависимост от това колко веществото се поеме (не трябва много), то може да причини различни здравни проблеми - от запек до намаляване на умствения капацитет. Оловото може да влияе и на настроенията на човек като го прави раздразнителен или изнервен, или рязко уморен. То също така може да предизвика намален брой сперматозоиди, както и безплодие или спонтанен аборт. 

Също така оловото уврежда ДНК, както и клетъчните мембрани, което води до анемия. То може да попречи на способността за синтез на витамин D, на метаболизма на костите и зъбите, може да причини натрупване на калций в клетките.

Металът всъщност е толкова токсичен, че на практика „не е установено безопасно ниво на олово в кръвта“.

А след като металът попадне в тялото, той може дълго да остане там: няколко седмици в кръвта, месеци в меките тъкани и 20-30 години в костите.

В най-големи количества той се среща в питейната вода и в следните хранителни продукти: желатин, пшеница, картофи, цвекло, риба и гъби. В месото от него има по-малко, отколкото в растителните храни. По принцип хищните риби, като тон например, както и ракообразните и мекотелите, може да съдържат повече олово.

За извеждането от организма на тежкия метал е полезно да се яде кисело мляко и други млечни продукти и да се пие чай от кориандър. Сутрин на гладно може да се взима и по 1 с.л. варен ориз без сол. 


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки