Летен вирус атакува хората в областта, като засегнатите са предимно деца от 0 до 5 години
Автор: Светлана Николова
Над 20 деца са преминали през Спешния център на УМБАЛ-Бургас само в нощта срещу 1 септември. Симтомите на всичките са идентични – повръщане, разстройство, висока температура.
Децата бяха слагани на системи буквално на конвейер. 2-3 часа, докато се стабилизира състоянието им, след което ги изпращаха вкъщи и на освободените легла слагаха следващите деца, разказва майка, преживяла драматичната нощ в спешното.
Три от децата, чиито родители са потърсили спешна лекарска помощ по това време, посещават една и съща детска градина в жк „Славейков“, научи Десант. Според лекарите обаче за огнище не може да се говори. Напливът в най-голямата болница в Бургаска област е толкова голям от дни, а повечето пациенти в педиатричните отделения са летовници.
Д-р Хрипсиме Каспарян
„В момента, като всяка година, е разпространен така нареченият „летен грип“. Който, разбира се, няма нищо общо с грипа - това са ентеровируси. Има два вида клинични симптоми. Първият е на горните дихателни пътища – хрема, кашлица, болка в гърлото и температура, понякога придружени с конюнктивит или обриви по тялото. Вторият е с прояви от страна на стомашно-чревния тракт – гадене, повръщане, диария, температура. През лятото родителите по-често се сблъскват с втората група симптоми“, казва д-р Хрипсиме Каспарян, завеждащ Второ педиатрично отделение на УМБАЛ – Бургас.
Отделението разполага с 25 легла. Към момента почти всички са заети.
Вирусът е изключително прилепчив и засяга предимно деца от 0 до 5 годишна възраст.
„При започването на такива симптоми родителите трябва да запазят спокойствие и още в първите часове да започнат оводняване на организма с билкови чайове и вода – начесто, по малко. Много помагат и рехидратиращите разтвори за деца. И, разбира се, диета - солети, бисквити, безлактозно мляко при по-малките деца, картофи, ориз“, казва д-р Каспарян.
Педиатърът предупреждава, че през летния период се срещат и токсикоинфекциите, причинени от неправилно съхранена храна.
„Храната не трябва да стои повече от два-три часа навън. Много трябва да се внимава какво се консумира. Задължително е да се мият често ръцете. Хигиената е също хубава превенция и за ентеровирусните инфекции“, добавя д-р Хрипсиме Каспарян.
При правилно лечение, започнато още от самото начало, болният може да се излекува от 24 до 48 часа при домашни условия. Едно от най-тежките усложнения, които изискват хоспитализация, е обезводняването на организма. Ако детето повръща, независимо от взетите мерки, е нужна спешна намесата на лекар.