Лозари на протест: Изкупните цени на гроздето са убийствено ниски


Лозари на протест: Изкупните цени на гроздето са убийствено ниски
Снимката е илюстративна
01 Септември 2021, Сряда


Хората от лозарския сектор на 2 септември ще затворят с трактори пътя Поморие-Каменар до връзката с колелото за Слънчев бряг

Автор: Десант

Членове на Националното сдружение на българските лозари (НСБЛ) от Поморие ще затворят с трактори пътя Поморие-Каменар до връзката с колелото за Слънчев бряг в четвъртък, 2 септември, в 09:00 ч. Блокадата ще продължи половин час.

Сдружението е учредено през март тази година и в него членуват лозари, пепиниеристи, винари и учени в областта на лозарството в България.

От най-голямата браншова организация в лозарския сектор у нас изтъкват, че липсата на далновидна стратегия и дългосрочна политика в бранша е довела до намаляването на лозята у нас с 5 пъти за последните 20 години – от 1,6 млн. декара на 300 хиляди декара.

Една от най-важните и наложителни мерки е предвиждането на национални доплащания за сектора.

„Ние сме единствената държава, в която тези доплащания са изключени, тъй като се счита, че виненото грозде не е плод.  За сравнение – в другите страни от ЕС помощта за сектора е в размер на около 300 евро на декар. В България е през последните 5-6 години тя е достигнала максимум 22 евро на декар.

Същевременно разходите по отношение на отглеждането на културата и производство на грозде са еднакви с колегите от ЕС, а през последните години дори скочиха драстично. В същото време имаме почти двоен спад на изкупната цена на гроздето. Реално работим на загуба“ - обобщават от браншовия съюз.

Досега лозарите са отлагали протестите, тъй като са се надявали, че заедно с управляващите ще успеят да изработят една дългосрочна, устойчива стратегия, основаваща се на пазарен принцип и конкурентни условия както за лозарите у нас, така и за колегите им в ЕС.

„Пазарен принцип значи еднакви условия при стартиране. Ние на практика стартираме с 300 метра зад останалите“ - казват българските лозари.

„Лозята у нас намаляват, изкупните цени на гроздето са убийствено ниски. Вече няколко години алармираме всички институции за катастрофалната ситуация, но не получаваме адекватна реакция. 

Себестойността на един килограм грозде у нас се движи между 80 и 90 стотинки и за да може секторът да оцелее, изкупната цена трябва да бъде поне един лев. В страните, които са лидери в лозарството и винарството, националните субсидии достигат 300 евро на декар“ - посочват от НСБЛ.

Националното сдружение на българските лозари е провело редица срещи със служебния земеделски министър Христо Бозуков и зам.-министър Явор Гечев, както и с Красимир Коев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за лозата и виното, но без резултат.

От организацията настояват да бъдат взети спешни мерки за излизането на лозарския сектор от колапса, в който се намира в последните години. Браншовиците са категорични, че национални доплащания за сектора не само ще спасят лозарите в страната, но и ще повишат конкурентоспособността на бранша.

Високата безработица, крайната бедност и обезлюдяването на селските райони са само част от предизвикателствата, за които лозарството, ако бъде подпомогнат, ще успее да даде и своя принос.

През последните 3 години стопаните на лозови масиви са обиколили всички институции, но са получавали само лъжи. Те заплашват, че ако и сега не бъдат чути, ще пристъпят към национални протести и са готови за гражданско неподчинение.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки