Това заяви изпълнителният директор на Европейската агенция за гранична и брегова охрана – „Фронтекс“ Фабрис Лижери по време на визитата си в България
Автор: Светлана Николова
След края на ковид пандемията се очаква увеличаване на легалния трафик на хора през граничните пунктове на България. В тази връзка в момента се провежда пилотен проект на ГКПП „Капитан Андреево“ и „Калотина“ за регистрация на граждани от трети страни. Става дума за вземане на дактилоскопични отпечатъци и сканиране на снимката от личния документ.
Проектът е финансиран от Европейския съюз и се очаква до година да започне да работи, след приключване на тестовия период. Това заяви изпълнителният директор на Европейската агенция за гранична и брегова охрана – „Фронтекс“ Фабрис Лижери, след огледа на оградата на границата ни с Турция край Резово.
„Служители на Фронтекс подпомагат и подкрепят българските гранични полицаи, в момента се провежда и операция по морската граница“, каза Лежери. В рамките на посещението той имаше възможността да се запознае със зелената и със синята граници на България, да се срещне със служителите на Фронтекс и граничните полицаи.
„С главен комисар Моллов, директора на Гранична полиция, и главния секретар на МВР посетихме зелената граница. Видях множество патрули, разположени по границата и това, което мога да кажа е, че виждам едни отдадени хора, които си вършат работата съвестно“, заяви той и добави, че страната ни ще получи подкрепа там, където има нужда.
„Обстановката на южната ни граница е напрегната, но под контрол. Привлекли сме допълнително както сили на ГД "Гранична полиция" от други граници, така и сили на Жандармерията и от ОДМВР. Към момента, въпреки по-големия натиск в сравнение с 2020 година, се справяме и на този етап не се налага включването на армията“, съобщи главният секретар на МВР главен комисар Петър Тодоров, който придружаваше изпълнителния директор на Фронтекс.
Той уточни, че в сравнение с миналата година на границата с Турция опитите за проникване на наша територия са около 6 пъти повече, същият е и ръстът на лица, влезли в страната.
Пренасочването на гранични полицаи към българо-турската и към част от българо-гръцката граница е с цел уплътняване на рисковите зони, където има интензивност от опити за нарушения, обясни директорът на ГД "Гранична полиция" главен комисар Деян Моллов. Той подчерта, че на места, на които оградното съоръжение е компрометирано и където има проблеми с видеонаблюдението, се прилагат компенсиращи мерки.