Вижте кога и къде е издадена първата карта на български език
Автор: Мила Пейкова
Българската картографска общност отбеляза 10-ата годишнина от създаването на националната си асоциация в София.
През 2011 г., търсейки своя европейски път, българските картографи учредяват БКА (Българска картографска асоциация). Това съкращение бързо става популярно в международните картографски среди, защото зад него стои амбициозна общност, съставена от специалисти, учени, преподаватели и хора изпълнени с любов към картографията - вековно човешко умение за изобразяване на геопространството с цел овладяването и разумното му използване от човека.
Припомняме, че първата карта на български език е издадена през 1843 г. – забележете в Страсбург, днес седалище на Европейския съюз, от русенеца Александър Хаджи Руссет и тя носи заглавие „Карта на сегашная Болгария, Тракия, Македония и на прилежащите земли“.
Верни на началните си европейски стремления, българските картографи бързо заемат свое място в Международната картографска асоциация (ICA). Световната картографска общност отбеляза изключителния принос на страната ни в обявената през 2015-2016 г. Международна година на картата под егидата на ООН.
Последваха поредица от изложби (една от които в седалището на ООН в Ню Йорк през 2015 г.) и конференции, които показаха, че страната ни има не само съвременно производство и разпространение на карти, а и забележителен картографски архив.
Българската колекция от стари карти е създадена с дългогодишна целенасочена дейност и дарения на патриотични българи и се стопанисван днес от ДА „Архиви“ при МС и Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий”.
На тържеството в София по повод десетата годишнина на БКА присъстваха основните учредители на асоциацията, която вече е и национален представител на България в ICA. Събитието бе уважено от проф. Милан Конечни – президент на Международната картографска асоциация (2004-2007), проф. Теменужка Бандрова - основател, председател на УС на БКА и вицепрезидент на ICA (от м. юли 2019 г., Токио, Япония) и от представители на основните учредители на БКА.
Пред участниците в тържеството един от отличените с почетна грамота - д-р Стефан Пейков, огласи писмо на Илиян Янчев - кмет на Община Малко Търново, по повод приноса на български картографи, членове на БКА, в създаването на постоянна експозиция на открито „Картографският образ на Странджанския край през вековете” на историческата местност Петрова нива и осъществяването на съвременна карта на Странджа - Петрова нива в М 1:110 000 и 1:40 000 от КартГео - Троян и ГЕОПАН - Бургас.
На форума бе оповестено, че за периода 15-20 юни 2022 г. се планира провеждането на Mеждународна конференция по картография и ГИС в перлата на Черноморието - старинния Несебър, чийто организатор е Българската картографска асоциация.