Въпреки това, рискът не трябва да се подминава, а превенцията остава основен източник на защита за бременната и бебето
Автор: Десант
Сравнително нисък е броят на разболелите се от COVID-19 бременни жени, като заболяването при тях преминава, в повечето случаи, леко. Въпреки това, рискът не трябва да се подминава, а превенцията остава основен източник на защита за бременната и бебето – отговорност за нея имат и близките.
Около това мнение се обединиха специалистите, които се включиха в новото дигитално издание на „Форум бременност и детско здраве“. То се проведе на 16 октомври и събра едни от най-уважаваните имена в медицинските среди.
Събитието се излъчи на живо в каналите на организатора Puls.bg и стрийминг платформата на Investor Media Group - Investor Media PRO, и достигна до над 10 000 души. Една от темите, която породи най-силен интерес бе тази за COVID-19 и бременността.
„Досега в „Майчин дом“ не е имало случай на предаване на коронавирусната инфекция от майка на бебе по време на самата бременност. Няма данни ваксинирането срещу COVID-19 да застрашава настъпването на бременност“, обясни управителят на Медицински център „Майчин дом“ – акушер-гинекологът д-р Иван Диков, пред водещата Румяна Тасева, която е и главен редактор на Puls.bg.
Друга ключова тема в програмата на есенното издание на форума за 2021 година бе за мерките при хипофункция на щитовидната жлеза и тиреоидит на Хашимото преди, по време на и след бременността.
Д-р Емил Начев, ендокринолог от УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“, обясни, че диагнозата тиреоидит на Хашимото се среща все по-често през последните 15 години. Той подчерта, че при хипотиреоидизъм има риск от преждевременно раждане, аборт и нарушени когнитивни функции при новороденото.
В някои случаи заболявания на щитовидната жлеза могат да се отключат и след раждането, като постпарталният тиреоидит се проявява най-често 2 до 6 месеца след раждане.
Добрата осведоменост и подготвеност на бременната жена, придържането към здравословен хранителен режим и физическата активност са изключително важни за протичането на по-леко раждане и по-бързото възстановяване на жената след това, обясни и д-р Ирена Шикова, акушер-гинеколог от „Майчин дом“. Тя обаче подчерта, че те не са абсолютна гаранция и призова бременните жени да се доверяват на проследяващите ги лекари.
По отношение на методите на раждане, д-р Шикова допълни, че нормалното раждане е най-добрият избор, когато няма усложнения. Началникът на родилното отделение на СБАЛАГ “Шейново“ д-р Мадлен Китанова също подкрепи твърдението, като допълни, че възстановяването на матката е по-бързо при родилите естествено жени.