Проф. Николай Витанов: Навлизаме в Долината на плача


Проф. Николай Витанов: Навлизаме в Долината на плача
Снимката е илюстративна
28 Октомври 2021, Четвъртък


По думите на математика, това е период, който ще се характеризира с голяма смъртност и техническо претоварване на здравната система

Автор: Десант

„Навлизаме в Долината на плача - период, който ще се характеризира с голяма смъртност и техническо претоварване на здравната система“. За това предупреждава във фейсбук страницата си проф. Николай Витанов.

„Всеки ден пиша, че броят на случаите за хоспитализация и за интензивни отделения ще ресте. И той расте, но статистиката например не отчита ръст на хората в интензивните отделения. Причината е проста, но жестока - няма повече такива специализирани легла, а да се разкрият нови не е лесна работа. Подобно е положението и с хоспитализациите. Това е то, техническото претоварване на системата.

Добавяме и претоварването на човешкия фактор - имаме хора на първа линия, които не знам вече, как издържат. И те не достигат. Затова - хора, пазете се! Помнете, че здравната система е в състояние на претоварване" - алармира математикът. 

„Пожарът бушува с пълна сила, броят на активните случаи расте, а аз всеки ден ви питам кое е най-малкото шестцифрено число. Такова нещо досега не е било. Шапка им свалям на лекарите и на всички на първа линия. Държат фронта. Все още. Браво на вас!“ - пише още проф. Витанов.

„Пак ме питате за зелените сертификати и за локдауна. Запишете си някъде - аз съм единственият математик, който каза, че тотален локдаун няма да има до изборите. Тотален - значи всички да се затворени и да се излиза с разрешение от къщи. Не такова нещо няма да има. Политически неизгодно е.

По-изгодната политическа линия (и за това ви писах, преди да се случи) е да се въведе зелен сертификат и после, ако не сработят нещата - да се наложат ограничения върху тези, които нямат сертификат. Не тотален локдаун - ограничения върху тези, които нямат септификат.

Какво значи да сработят нещата - ами значи бушуващият пожар да изгори такава голяма площ, че да няма откъде да се захранва с нов материал, да отслабне и това да бъде обявено за успех“ - коментира още професорът.

По отношение на това ​какво да се прави в тази обстановка той съветва: „Правете каквото искате, ходете, където искате. Но стойте на достатъчна дистанция от другите и не се заседявайте много на места, където има много хора. Минимизирайте възможността някой да ви зарази - стойте далеч от места с масови събирания. Като се приберете в къщи, измийте си добре ръцете. Ей такива, елементарни неща“.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки