Край нея части на Осми пехотен Приморски полк водят самоотвержена битка срещу румънски и руски войски за отбраната на Добрпич
Автор: Диана Славчева
Много чешми в България са извори на легенди. Един такъв пример е Каралезката чешма, която се намира в добруджанското село Стефан Караджа. Името си е получила от най-близкото по онова време село Каралез (дн. с. Царевец).
Мястото, на което е съградена, някога е било кръстопът на търговските пътища в региона.
Но славата й се дължи най-вече на Йордан Йовков, който я възпява в „Песента на колелетата“:
„Деветнайсет каменни корита, отпред калдъръм като двора на хан, три чучура, които бълболят и сипят студена и бистра като сълза вода. А наоколо е посърнало поле, суха и напукана земя, пек и горещина, като в пустиня. И идат стада, идат хора, вървят към чешмата и очите им горят от задуха и от жега.
От едната и от другата страна на чешмата е бяло шосе и всеки, който мине по него, отива ли, или се връща, отбива се на чешмата да пие вода. И може би рядко някой ще го каже, но в душата на всекиго е благодарност към бога и хвала към онзи, който беше направил тая чешма и чието име сякаш вечно шепнеха струите на трите чучура“, реди сладкодумията си писателят.
В днешно време Община Добричка работи по проект за обновяване на легендарната забележителност и е обявила обществена поръчка за нейното възстановяване и почистване. Ще бъдат премахнали лишеите и мъховете, които са плъзнали по 17-те й олука и бетонови капаци. Коритата и каменната ограда ще бъдат освежени с циментова мазилка, а стените й - с вароциментова мазилка.
Предвижда се да бъде почистена и реставрирана мемориалната плоча, указваща, че край Каралезката чешма „части на Осми пехотен Приморски полк водят самоотвержена битка срещу румънски и руски войски за отбраната на Добрич"!
Общата стойност на дейностите, които предстои да се извършат по проекта, е 8215,20 лв. без ДДС.