Нарастналата колекция от произведения на изкуството се съхраняват в изключително неподходящи за целта хранилища
Автор: Десант
Директорът на бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“ Георги Динев и архитектите Кирил Кирилов и Митко Шекеров потърсиха от областния управител, в Бургас проф. Мария Нейкова институционална подкрепа да бъде изградена съвременна сграда, в която да се съхранява богатият фонд на културната институция.
„В Бургас са родени много творци, с творчеството на които можем само да се гордеем. Бургас има потенциала да бъде център на изкуството в България. Културният живот тук е много богат и наситен с разнообразни събития“, каза областният управител проф. Нейкова и допълни, че е недопустимо Бургас да е единственият град в България без самостоятелна сграда за художествена галерия.
Арх. Кирилов презентира проекта на новата сграда, като обясни причините, заради които е необходима тази галерия и представи предимствата, свързани с бъдещата й локация, помещенията, където ще се реставрират, съхраняват и излагат произведенията на изкуството.
Стана ясно, че има изготвен проект, който е спечелил проведеният през 2014 г. конкурс за предварително (прединвестиционно) проучване. Негови автори са именно арх. Кирил Кирилов и арх. Митко Шекеров.
Към настоящия момент БГХ „Петко Задгорски“ се помещава в бившата еврейска Синагога, паметник на културата, реконструирана и пригодена за художествена галерия през 1966 г.
„От тогава до сега фондът й се е увеличил многократно и към днешна дата съдържа над 3200 картини. Неизменна част от него е безценната уникална колекция икони от Странджа и региона на Бургас“, сподели директорът й Георги Динев.
Той изрази притеснението си, че всички тези произведения на изкуството се съхраняват в изключително неподходящи за целта хранилища, които през последните години са недостатъчни да поемат нарастващия брой творби на галерията.
В подкрепа на изграждането на нова сграда за бургаската галерия се прави подписка сред общността на творците и архитектите, която до дни ще бъде входирана в Областна администрация Бургас.
Според общото им мнение е, че сегашната сграда не отговаря на съвременните изисквания за съхранение, опазване и разпространение на изобразителното изкуство.
През годините хранилищата са се наводнявали многократно, в следствие на което е невъзможно да се отстрани влагата и последствията от нея в помещенията. Това води и до трайни увреждания на произведенията на изкуството. Липсва и подходящо проветриво и вентилирано помещение за реставрационни дейности, заради което реставраторът работи в дома си.
Областният управител проф. Нейкова пое ангажимента да отправи писмено предложение до кмета на община Бургас и Общинския съвет, в което ще настоява морският град да има нова художествена галерия, каквато жителите и гостите му заслужават.