Изградената постройка на плажа „Смокините –север“ продължава да съществува


Изградената постройка на плажа „Смокините –север“ продължава да съществува
Снимка архив Десант
13 Декември 2021, Понеделник


По случая има 5 наказателни постановления от ДНСК спрямо главния архитект на Община Созопол за издадените разрешения за монтаж

Автор: Янко Крумов

Изградената постройка на плажа „Смокините –север“ продължава да съществува. През юли редица експерти направиха проверка на плажa по сигнал за поставяне на бетонни фундаменти. Оказа се, че обектът има необходимите разрешителни за създаването на преместваем обект в района. Малко след това обаче след проверка, от ДНСК излязоха със становище, че обектът е строеж от четвърта и пета категория и поради тази причина трябва да бъде премахнат.

Към днешна дата обаче това не се случва, а институциите си прехвърлят отговорността кой трябва да извърши това. Проблемът е, че обектът се намира на плажа, който е държавна собственост. Схемата за преместваемите обекти се прави от Министерството на туризма, разрешението за изграждането се издава от Община Созопол, контрол извършва и ДНСК.

От Антикорупционния фонд са подали сигнали по случая до министрите на регионалното развитие и благоустройство и това на екологията.

„След наше запитване от ДНСК ни отговориха, че се касае именно за незаконен строеж, тъй като изграденото съоръжение не отговаря на законовите изисквания да бъде преместваем обект. Същото е трайно закрепено за плажа с монолитна конструкция, която представлява стоманено – бетонни фундаменти. Това съоръжение не може да бъде вдигнато без да се наруши неговата цялост. Поради, което същото не е преместваем обект.

В същото време ДНСК казва, че тъй като това е строеж от четвърта и пета категория, органът, който е компетентен да издаде заповед за премахване на този незаконен строеж е кметът на Община Созопол“, обяснява Лора Георгиева, ст. правен съветник на Фондация „Антикорупционен фонд“.

Другият мотив на институцията е, че постройката надвишава площта, регламентирана за „преместваемите обекти“ по Закона за устройство на територията. В становището си те посочват, че:

"Монтираните върху "бетонните пети" метална скара и метална и дървена конструкция имат характеристиките на сглобяеми строежи от четвърта и пета категория по смисъла на чл. 137, ал. 1, т. 4, буква „б“ и т.5, буква „а“:

4. четвърта категория:

б) жилищни и смесени сгради със средно застрояване; сгради и съоръжения за обществено обслужване с разгъната застроена площ от 1000 до 5000 кв.м или с капацитет от 100 до 200 места за посетители.

5. пета категория:

а) жилищни и смесени сгради с ниско застрояване, вилни сгради, сгради и съоръжения за обществено обслужване с разгъната застроена площ до 1000 кв.м или с капацитет до 100 места за посетители.

„Касае се за застрояване на 1 дка от територията на морския плаж. Огромно по площ съоръжение и това се вижда на снимки. В същото време излиза, че никой от компетентните органи не е отишъл на място, за да види какво се случва на плажа“, допълни юристът.

Според Община Созопол обаче обектът е преместваем. Пред БНР Кметът Тихомир Янакиев обясни, че е застроено това, което е било зададено като площи от схемата за преместваемите обекти от Министерството на туризма.

„По смисъла на параграф 5 от допълнителните разпоредби на ЗУТ, изградените обекти на плажа „Смокини –север“ са преместваеми, тъй като те са изпълнени чрез сглобяем или монолитен конструктивен елемент, който е неразделна част от преместваемия обект и е предназначен да гарантира конструктивната и пространствена устойчивост на обекта, т.е. за да не се срути. Той е сглобяем. Това не е къща, която примерно, за да премахнеш трябва да я събориш с канго или пък с багер. Не е строеж. Не е излят бетон вътре на пясъка. Това са елементи, които са правени някъде другаде, докарани са и са поставени там. Предполагам, за да гарантират конструктивната цялост на този т.нар. преместваем обект“, обясни той.

През юни тази година Община Созопол е получила писмо от ДНСК, в което се иска оттегляне на разрешенията за поставянето на преместваемите обекти. „Нашият главен архитект на Общината е преценил, че не са налице основания за преразглеждане или оттегляне на издадените разрешения за поставяне, според това, което е написано в съответното писмо“, посочи Янакиев пред националното радио.

Според кмета, няма как Община Созопол да стартира процедура по премахване на обекта, тъй като това не е в правомощията на институцията, а на ДНСК.

По случая има 5 наказателни постановления от ДНСК спрямо главния архитект на Община Созопол за издадените разрешения за монтаж. Те са обжалвани и в момента са в съда, допълни кметът Тихомир Янакиев.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки