Събират подписи за изграждане на нова пътна инфраструктура в засегнатия от бедствието участък край Триград


Събират подписи за изграждане на нова пътна инфраструктура в засегнатия от бедствието участък край Триград
16 Декември 2021, Четвъртък


Шосето от от с.Тешел до с.Кестен не е ремонтирано близо две десетилетия

Автор: Десант

На 14 декември в с.Триград бе създаден инициативен комитет, който взе решение да създаде Гражданска инициатива за организиране на подписка за изграждане на изцяло нова пътна инфраструктура в засегнатия от бедствието участък от пътя, намиращ се от с.Тешел до с.Кестен, която да бъде с цялостна нова подпорна стена покрай река Триградска.

Авторите на петицията, която за по-малко от два дена събра над 1000 подписа, припомнят, че в нощта срещу 12 декември жителите на родопското село бяха сполетяни от нечувано досега природно бедствие. Река Триградска вдигна нивото си с близо 5 метра след продължителни и обилни валежи, причинявайки многобройни щети. Десетки сгради бяха наводнени, а някои имаха и разрушения.

Големи участъци от пътя до село Триград рухнаха и жителите му, както и жителите на съседните села Кестен и Жребово останаха откъснати от света. Водопроводът беше разрушен на много места, голяма част от които трудно достъпни и хората преживяват без вода вече четири денонощия.

По думите на Гражданската инициатива, най-лошото е, че не е ясно кога и как всичко това ще приключи. Ето какво изтъкват те в петицията:

„В момента се извършват ремонтни дейности на разрушените участъци от пътя до с.Триград, които ще имат по-скоро козметичен ефект, тъй като ще постигнат само временно решение на въпроса с достъпа до Триград и съседните села, но по никакъв начин няма да решат трайно въпроса със саниране на пътната инфраструктура и осигуряване на безопасността и здравето на хората.

Подобни ремонти тип „времянки“ ще трябва да бъдат извършвани отново при следващото бедствие от подобен характер, което неизбежно ще настъпи някой ден, дано не е скоро!!! Подобни ремонти тип „времянки“ отново ще разплачат млади, стари и деца, които отново ще преживеят този кошмар и отново ще останат без ток ,вода,подслон и храна. Подобни ремонти тип „времянки“ ще съсипят туризма в Триград и ще доведат хората до недоимък, а селото до обезлюдяване с бързи темпове.

До пораженията се стигна заради съществуващата изключително стара пътна инфраструктура и липсата на адекватно обезопасяване на река Триградска с достатчно висока и здрава подпорна стена в рисковия участък - от с.Тешел до с.Кестен. 

Пътят в този участък не е ремонтиран близо две десетилетия. Дупките по него са многобройни, а на места липсват дори мантинели. Цяло чудо е, че има здрави участъци след бедствието. Трагичното е, че в условията на такава нестабилна и животозастрашаваща пътна инфраструктура десетки хиляди български и чуждестранни туристи посещават годишно пещерата „Дяволско гърло“. Недопустимо е да се потъпкват националните ни интереси и богатства, оставяйки туристически обект от национално значение без адекватна и безопасна инфраструктура.

Също така, огромна част от жителите на с.Триград и съседните села Жребово и Кестен са възрастни и имат жизненоважна нужда от непрекъснат достъп до линейка, храна и лекарства. Огромна част от жителите на с.Триград имат къщи или търговски обекти в близост до поречието на река Триградска. Огромна част от жителите на с.Триград имат бизнес свързан с туризма (къщи за гости, хотели, вили, ресторанти, стаи за гости, сергии и други).“

В подписката се посочва, че именно туризмът е основното препитание на работещото население на Триград, като този бранш осигурява заетост на около 90% от хората.

Затова и местните жители настожяват за трайно решаване на въпроса със спешното извършване на така належащия качествен ремонт на инфраструктурата в района, който е от съществено значение за безопасността и здравето както на местните жители, така и на туристите, които посещават този живописен и атрактивен край на България. 


В категории: Новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
Добружа
17.12.2021 12:23:44
0
0
Изложба на румънците с картини от гр. Балчик (направени през времето когато Балчик беше румънски град)
Това е "говор на омраза", тоест проявяване и предявяване на териториални претенции спрямо България и поддържане на темата Южна Добруджа в съзнанието и паметта на румнската публика, на румънците-посетители на изложбата, поддържане на идеята че "Южна Добруджа", днес чужда за Румъния територия е открадната от България и че трябва да се възстанови идеалната Румъния (Велика Румъния).
Особено щом тази изложба е на Музея на Град Букурещ, който е подчинен на румънското Министерство на Култура (държавна/официална институция), тоест тази изложба изразява официалното румънско становище.

Изложба на картини Западът срещу Изтока

https://www.amosnews.ro/marea-expozitie-tematica-de-pictura-orient-versus-occident/

https://www.agerpres.ro/comunicate/2021/12/15/comunicat-de-presa-muzeul-municipiului-bucuresti--831684

https://www.radioromaniacultural.ro/orient-versus-occident-un-periplu-artistic-prin-locuri-mirifice/

https://jurnalul.ro/cultura/arte-vizuale/orient-versus-occident-un-periplu-artistic-prin-locuri-mirifice-889581.html

Цитат от съобщението на Музея, като текстът на съобщението = текстът на интернет статията:

"Orasul, situat la Marea Neagra, a apartinut Romaniei pana in anul 1940 cand, in urma Tratatului de la Craiova, Romania a fost constransa sa cedeze Bulgariei, Cadrilaterul."
= Черноморският град [Балчик] беше в състав на Румъния до 1940 г. [не се споменава че това започва едва от 1913 г., тоест краткотрайно присъствие на румънска държавност в Балчик] когато, вследствие на Спогодбата/Договора от гр. Крайова, Румъния е била принудена да отстъпи [!!! не се използва "да върне"] Южна Д. на България.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки