Организаторката на трафик на хора Томрис Махмуд остава в ареста


Организаторката на трафик на хора Томрис Махмуд остава в ареста
Снимка: Флагман.бг
31 Декември 2021, Петък




Автор: Десант

Окръжен съд – Бургас потвърди определение на Районен съд – Бургас, с което спрямо Томрис Махмуд е взета мярка за неотклонение „Задържане под стража“. Делото бе гледано по жалба на обвиняемата и нейната защита против взетата най-тежка мярка за неотклонение.

Махмуд заяви пред съдебния състав, че не се признава за виновна по повдигнато й обвинение и помоли съда мярката й за неотклонение да бъде изменена в „Парична гаранция“ или „Домашен арест“.

Припомняме, че на 22 декември Томрис Ммахмуд е била привлечена в качеството на обвиняема за престъпление по чл. 281, ал. 2, т. 1 и 5, вр. ал. 1, вр. чл. 20, ал. 3 и ал. 4, вр. ал. 1 от НК, изразяващо се в умишлено склоняване и подпомагане на обвиняемите К. Х., Д. Х. и Х. Х. да осъществят престъпленията, за които са обвинени, изразяващо се в това, че с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага, противозаконно подпомогнала 15 чужденци от афганистански произход да пребивават или преминават на територията на страната, в нарушение на закона.

Деянието е извършено по отношение на повече от едно лице и чрез използване на МПС „БМВ 530“ и „Дачия Докер“. По отношение на обвиняемите Х. Х. и Д. Х. е била взета мярка за неотклонение „Домашен арест“ а по отношение на обвиняемия К. Х. – „Задържане под стража“ с определения на Бургаския районен съд.

Престъплението, за което Томрис е привлечена в качеството на обвиняема се наказва с „Лишаване от свобода“ от 1 до 6 години и глоба от 5 000 до 20 000 лв., т.е. касае се за тежко умишлено престъпление от общ характер по смисъла на закона.

От събраните до момента значителен обем доказателствени материали настоящият съд счете, че по отношение на Томрис Махмуд наистина съществува обосновано предположение да е осъществила деянието, за което е привлечена към наказателна отговорност.

По мнението на Окръжен съд - Бургас спрямо обвиняемата са налице и останалите предвидени в закона предпоставки за определяне на най-тежка мярка за неотклонение. Няма спор, че Томрис М. разполага с известен адрес, който обитава заедно с близките си, но наред с това, дъщеря й живее в Република Турция, докъдето обвиняемата многократно е пътувала.

С оглед тежестта на обвинението и предвидената за престъплението тежка наказателна санкция, въззивната инстанция счете, че е налице реална и непосредствена опасност обвиняемата да се укрие, включително и като напусне пределите на страната, за да осуети или затрудни воденото срещу нея наказателно преследване.

Паралелно с това, налична е и опасността обвиняемата да извърши друго престъпление, ако не е под стража. „Основание за такъв извод дава най - напред спецификата на извършеното престъпление, което се отличава с висока степен на координация, разпределение на функциите между отделните участници, субординация по отношение на достъпа до информация и конспиративния начин, по който се е осъществявала комуникацията.

Тези характеристики на деянието го квалифицират като такова с обществена опасност, надвишаваща обичайната опасност за този вид престъпление, а оттам следва и заключението за завишена лична опасност и на обвиняемите, евентуално взели участие в извършването на деянието“, казва в мотивите си въззивната инстанция.

Бургаският окръжен съд отчете, че на следващо място, обвиняемата е с обременено съдебно минало, като до настоящия момент спрямо нея са били постановени присъди и наложени наказания за други тежки умишлени престъпления, аналогични с настоящото деяние.

Нещо повече - престъплението, за което Томрис Махмуд е обвинена по настоящето дело е извършено в рамките на изпитателния срок на условното наказание „Лишаване от свобода“ за срок от пет месеца, наложено й от Районен съд - Елин Пелин.

„Тези обстоятелства, както и факта, че действията като подбудител и помагач според предявеното й обвинение Томрис М. е могла, и в действително е възможно да е осъществила от дома си, или от което и да е друго географско местоположение, включително чрез дистанционна комуникация посредством гласова телефония и приложения за интернет разговори, правилно са били оценени от първата инстанция като критерии за наличието на реална опасност тя да извърши друго престъпление при по-лека мярка за неотклонение“, категоричен е въззивния съд.

Определението на Окръжен съд – Бургас е окончателно.


В категории: Новини

2
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
2
Никола Иранецот Димитров
08.01.2022 18:08:28
0
0
Добавка:
Защо Зона а не Зоня ако името е албанско и означава "ГоспожаТА" (подобно на гръцкото име Деспина = госпожа)?
Понеже в западните български диалекти (както е и северомакедонски/"македонски" "език" има таково явление, например:
"благодарАт" (трето личе, множествено число) означава "благодарЯт"
Поправка:
За думата "надеж" от "македонски" "език" (тоест: северномакедонски литературен диалект на български език):
В предишно постване съм сравнил тази дума с "помош" като това е източнобългарски облик на думата. За това би следвало да се изпише "помошт" на северомакедонски, а не "помош" (подобно на "радост" и другите "македонски" думи с наставка "-ост" или "-ест" при които съгласната "-т" на наставката не се произнася)
Те пишат "радост" обаче произнасят "радос" (точно както и българите от България, и не само българите в Пиринска Македония) когато говорят не-принудително, естествено.
Защо тогава да не изпишат "помошт" (те нямат особена буква "щ") а само "помош"?
На "чист македонски" би следвало да е "помокь"
За това съм предполагал че "надеж" също е изтчнобългарска облик и би следвало да се изпише "надежд" (тоест "надежда" обаче в мъжки род, без "-а") но също така тази дума може да е образувана от "надевам се" (=надявам се") + наставката "-еж".
И на "източнобългарски", тоест български език от България има съществително от женски род "младЕЖ"

Зона Замфирова
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%BE%D0%BD%D0%B0_%D0%97%D0%B0%D0%BC%D1%84%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0
"„Зона Замфирова“ е роман на сръбския писател Стеван Сремац."
Зона Замфирова (филм)
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%BE%D0%BD%D0%B0_%D0%97%D0%B0%D0%BC%D1%84%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0_(%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BC)
"Характерна черта на филма е, че диалозите в него са на торлашки диалект."
В миналото е имало много албанци в Нишко.
"Зона" от името "Зона Замфирова" вероятно произхожда от zonje/зоньъ, като членуваното съществително е zonja/зоня (това означава "госпожа") и съответства на гръцкото кръщелно име Деспина (със същото значение) (като Деспинида означава "госпожица").
В миналото е имало също много българи там.
Доколкото ми е известно те обикновено са имали фамилни от рода "Петрович", "Павлович" обаче писателът Стеван Сремац знаеше че там в края на 19. век не е имало сърби, а само българи (от славянските народи), затова и дава българското име "Замфирова" на героинята на романа му.

zonje
https://en.wiktionary.org/wiki/zonj%C3%AB
"zonje f (indefinite plural zonja, definite singular zonja, definite plural zonjat)
lady in a wealthy family with servants
(term of address) Mrs., ma'am"
1
Bugarite tatari? Ne, pakistanc
03.01.2022 17:41:09
0
0
Димитър Благоев обявява, че не е българин, а македонски славянин

https://www.24chasa.bg/Article/2390334

По-долу има безумна статия която се опитва да обясни че под "македонец" Благоев е искал да се разбере "българин от Македония", а не "етнически македонец" когато е ясно че става дума за човек без българско етническо самоопределение който мрази българите:

Комунистофобски манипулации за Дядо Благоев

https://duma.bg/komunistofobski-manipulatsii-za-dyado-blagoev-n171186?h=pdfarchive&pdfarchiveId=2891

Друг "важен" за България "небългарски"/"македонски" социалист който е искал Бг. да загуби Пиринска Македония (вероятно и той е бил с "македонско" етническо самоопределение):

Георги Димитров

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B8_%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2

Никола Димитров (дипломат)

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0_%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2_(%D0%B4%D0%B8%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%82)

"Никола Димитров Димитров е високопоставен дипломат от Северна Македония. Димитров заема редица отговорни дипломатически постове. Избран е за министър на външните работи на Република Македония (дн. Република Северна Македония) в първото правителство на Зоран Заев (2017-2020). От 30 август 2020 г. е вицепремиер отговарящ за европейските въпроси на Република Северна Македония във второто правителство на Зоран Заев."

Чухте ли най-новата декларация на Никола Димитров (казва се че баща му още е бил с бг. етническо самоопределение въпреки че беше роден в днешна РСМ [тогава част от Югославия])?

"Аз не съм българин, аз съм славянин. И като такъв, ако искате да знаете, аз съм от ИНДИЯ, като славянска страна."

Той прилича на циганин, а циганите са дошли от Индия. Това беше шега, но много от македонистите-"историчари" (вероятно болшинството) твърдят че северномакедонците имат родствена връзка както със славяните настанили се в днешна РСМ през 6-7. век, така и с древните македонци.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки