Преболедуването от COVID-19 е осигурило по-добра защита от ваксината при масовото разпространение на варианта Делта в САЩ, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, като цитираха американско проучване.
Това дава основание да се смята, че естествено придобитият имунитет е по-силен от този в резултат само на ваксинация срещу тази разновидност на новия коронавирус. Изводът е на здравни експерти от щатите Калифорния и Ню Йорк, където е направено проучването. Общото им население представлява 18 процента от това на САЩ.
Данните са от периода между май и ноември миналата година, когато вариантът Делта беше доминиращ в страната. Авторите изрично подчертават, че проучването е направено преди да бъде одобрено поставянето на бустерна доза от ваксина срещу COVID-19.
Защитата срещу Делта е била най-висока при хора, които са преболедували и ваксинирани, а най-ниска - при тези, които нито са се заразявали с COVID-19, нито са с поставен препарат, сочат данните от проучването.
Въпреки това ваксинацията остава най-сигурната стратегия срещу COVID-19, сочи докладът, публикуван от Центровете за контрол и профилактика на заболяванията в САЩ.
„Доказателства в този доклад не променят препоръките за ваксинация", заяви д-р Бен Силк от Центровете за контрол и профилактика на заболяванията в САЩ и един от авторите на документа.
„Преболедуването на COVID-19 със симптоми създава известен имунитет..., но все пак е много по-безопасно да получите защита след ваксинация, а не след инфектиране", е мнението на имунолога Джон Уери от университета на Пенсилвания.
Експертите отбелязват, че данните от проучването може да са повлияни от множество фактори, сред които възможно намаляване на ефективността на ваксината с течение на времето при много хора, спазването на противоепидемичните мерки и други. Освен това тези, които категорично отказват да се ваксинират, е малко вероятно да бъдат тествани и проучването включва само лабораторно потвърдени случаи, добавя имунологът Уери.
Резултатите от изследването не се отнасят за варианта Омикрон на новия коронавирус, с който в момента са заразени 99,5% от инфектираните в САЩ.
По повод разпространението на този щам у нас, в интервю за „Марица“ проф. Тодор Кантарджиев коментира, че при преболедувалите се наблюдава интересна статистиката – 5 пъти е по-голяма вероятността да се заразиш с омикрон, ако си прекарал делта, отколкото да се заразиш с делта, ако си минал през алфа.
„За съжаление при Омикрон има пет пъти по-голяма вероятност да го прекараш втори път. Който е боледувал преди повече от 4-5 месеца – нека се ваксинира. Притеснява ме и това, че не знаем при Омикрон какво се случва с т. нар. „късен COVID”. Не е ясно и колко ще трае имунитетът след този вариант на коронавируса... Затова и препоръчвам бустер, особено ако си боледувал отдавна“ – категоричен е той.