ЕС ще инвестира в газохранилището в Чирен


ЕС ще инвестира в газохранилището в Чирен
28 Януари 2022, Петък


Ще бъдат финансирани още четири инфраструктурни проекта за чиста енергия

Автор: Десант

Европейската комисията ще инвестира 1,037 милиарда евро в пет трансгранични инфраструктурни проекта в рамките на Механизма за свързване на Европа за трансевропейски енергийни мрежи (МСЕ — Енергетика). Три от тях са за пренос на електроенергия и един - за съхранение на газ, както и едно проучване за мрежи за пренос и съхранение на въглероден диоксид.

В България ще бъде финансиран проект във връзка с дейността на газохранилището Чирен в размер на 78 млн. евро. Той обхваща увеличаване на капацитета на газохранилището, което е необходимо за регионалната сигурност на доставките в Югоизточна Европа, както и за намаляване на разходите за доставка на газ. Проектът също така подкрепя постепенното премахване на въглищата в региона, като 
улеснява прехода към чиста енергия.

Най-голямата сума за финансиране ще бъде отпусната на проекта за междусистемна връзка EuroAsia на стойност 657 милиона евро за подкрепа на първата междусистемна връзка между Кипър и  европейската електроенергийна мрежа през Гърция.

Втората фаза на Блалтийския синхронизационен проект ще привлече 170 млн. евро за укрепване на мрежата в Полша и модернизиране на преносната инфраструктура в Литва, Латвия и Естония, като по този начин се подкрепя интеграцията на електроенергийната система на балтийските държави с други европейски мрежи.

В линия Аврора ще бъдат инвестирани 127 млн. евро. Финансирането ще подпомогне развитието на трета преносна линия между Швеция и Финландия, за да се увеличи капацитетът за пренос на електроенергия между двете страни и да се подкрепи интеграцията на наземна и офшорна възобновяема електроенергия.

Ще бъде финансирано и втора фаза на проект Северно сияние. 4 млн. евро ще бъдат инвестирани в проучване, разглеждащо разширяването на капацитета за транспортиране и временно съхранение на CO2 в Норвегия, отворен за промишлени клъстери от целия ЕС, с цел задоволяване на допълнително търсене.

Добре интегрираната енергийна инфраструктура е от ключово значение за енергийния преход, като улеснява включването на възобновяеми енергийни източници, повишава сигурността на доставките и помага за поддържане на достъпна цена на енергията.

Финансовата помощ, предоставена по линия на МСЕ — Енергетика, има за цел да увеличи максимално декарбонизацията и да подкрепи Европейския зелен пакт. Поканата от септември 2021 г. е последната покана за представяне на предложения в рамките МСЕ в 4-ия списък на проекти от общ интерес; следващите покани ще финансират проекти от 5-ия списък на проекти от общ  интерес.

Газохранилище „Чирен” е изградено на базата на изтощеното газокондензатно находище, открито през 1963 г. в Северозападна България. 

Работата на газовото хранилище започва през август 1974 г. и засега то е единственото на територията на България.

В него работят 24 експлоатационни сондажи, компресорна станция с обща инсталирана мощност 10 MW и други технически съоръжения, необходими за осигуряване на нагнетяването, добива и качеството на съхранявания газ.



В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки