Те настояват в бюджета да се предвидят повече пари за култура
Автор: Диана Славчева
От 14 февруари специалистите от музеите, галериите и библиотеките в България започнаха протестни действия срещу малкия размер на средствата, предвидени за тяхното развитие в проекта за държавен бюджет за 2022 г.
Музейните специалисти са категорични, че предвидените в бюджета 5% за субсидирана бройка са недостатъчни.
Служителите в културните институции настояват предвидените 5 прозента да станат 50 процента и заявяват, че ще продължат да се борят да достойно заплащане на своя труд.
„Ние, специалистите в музеите, художествените галерии и библиотеките, остро протестираме срещу малкия размер на средствата, предвидени за тяхното развитие в проекта за държавен бюджет за 2022 г. Увеличението на парите за националните и регионалните музеи и галериите спрямо миналата година е с 5%, а това за регионалните библиотеки е с 9.2%.
Силно сме възмутени от тези цифри! Те не говорят, а крещят за пренебрежително отношение на властта към културата, духа, традициите и историческото наследство на нашия народ. А това означава – и към неговото достойнство, честолюбие и национално самочувствие“ - се казва в обръщението към обществеността на КТ „Подкрепа“.
Специалистите от цитираните културни институции подготвят подписки за подкрепа на исканията им. Те сакатегорични, че ще протестират мирно, но и настойчиво – с лозунги и плакати.
Засега протестиращите може да бъдат разпознати по отличителните протестни лентички на реверите.
„Настояваме за увеличение на бюджета на националните и регионалните музеи, галериите и библиотеките, което да даде най после заслужено признание на заетите в сектора!“ - казват от културните институции.
Техните искания са: да бъде увеличен с 50% Единният разходен стандарт за субсидирана бройка на държавните музеи, художествените галерии, Центъра за подводна археология, Културния център „Двореца“ и Българската национална филмотека, Регионалните музеи, библиотеки и галерии; да бъде въведен Единен разходен стандарт за издръжка (преминаване към делегиран бюджет) на останалите 50 музея, които все още са финансирани като местни дейности; да бъдат определени средства за въвеждане на допълващ стандарт за управляваните открити площи от музеи, библиотеки и галерии, както и да бъдат изготвени нормативни актове, с които да бъдат осигурени културните институти (извън единния разходен стандарт за издръжка), допълнително средства за обезщетение при пенсиониране и за работно облекло, както е в системата на образованието.
Също така се настоява да бъде въведен допълнителен стандарт за дейност, свързана с попълване на музейните и библиотечни фондове, обновяване на постоянни и временни експозиции, изложби, дигитализация на движими културни ценности и библиотечни единици, представяни онлайн, издаване на каталози, публикации, известия, рекламни материали и др.
От музеите, галериите и библиотеките заявяват, че, ако исканията имне бъдат чути, ще предприемат ефективни стачни общонационални действия.