Анатомия на едно неуважение към първата биография и първия биограф на Дякона – Георги Яковлев Кирков


Анатомия на едно неуважение към първата биография и първия биограф на Дякона – Георги Яковлев Кирков
16 Февруари 2022, Сряда


При него всичко е автентично, големите измислици почват след това

Автор: Десант

„Левски, със свойствената негова ловкост лесно избегвал бдителността на падишаховите шпиони.  От 1867 той е енергичен деец на националното ни движение. Името му се знае не само във всички български градища, но и по селата. Той внушаваше уважение към себе си не само с физическа сила и храброст, колкото с умението да заинтересова и плени сърцата на слушателите.
„Езикът му работи, главата му сече“ - казваха за него в Букурещ. Имаше желязна воля и самообладание, каквото рядко се срещаше у други юнаци в народното ни движение“.


Георги Яковлев Кирков,
„Васил Левски „Дяконът“. Черти от живота и деятелността му и трагическата кончина“ (1882 г.)


Някога великият Достоевски си го каза чистосърдечно и то се пое от руските писатели: „Всички сме излезли изпод шинела на Гогол“.

У нас нито един от неизброимите автори на книги, студии, статии до ден днешен не е казал подобна мисъл за малката първа биография на Васил Левски, отпечатана преди 140 години. А всичко започва от нея.

Стигна се до там, че и до днес смятаната като икона (някои дори я сочат за първа) биография от Захарий Стоянов още на корицата демонстрира литературна кражба, като използва заглавието на първоизточника: „Васил Левски (Дяконът) черти из живота му“ (1884 г.).
  
Но докато за Георги Кирков - един от най добрите познавачи на живота и делото на Левски, проф. Иван Стоянов пише: „Той (Георги Кирков, б.а.) най-добре се е справил от всички“, за Захарий Стоянов е категоричен: „При Захарий Стоянов Левски е митологизиран... Нещо повече: 80 процента от фактите са неверни“.
  
Захарий Стоянов има още голяма и непростима вина пред паметта на Апостола – през 1888 г. ходи в Ловеч, взема документация на Комитета и всичко това изчезва яко дим. Родственици на Дякона също многократно са се оплаквали, че е вземал от тях документи и не ги е връщал.
  
Колкото до вторият мераклия за славата на голям биограф – Стоян Заимов, написал „Васил Левски Дяконът„ (1895 г.), достатъчно е да видим какво пише първият уредник на музея на Апостола в Карлово Никола Славков: „95 процента от датите и събитията при Стоян Заимов са измислени и нямат нищо общо с действителността“.

Един друг „изследовател“, смятан доскоро за истински и добросъвестен откривател – Данаил Кацев Бурски, бе разобличен от специалистите по палеография и филигранология Б. Христов, Д. Караджова и И. Вутова (Описание на славянски ръкописи в Софийската народна библиотека) като автор на фалшиви приписки върху старинни оригинални документи.


  
Кой е той

Георги Яковлев Кирков е роден в Плевен на 28 април 1848 г. Учи в Русия, в Николаев, от двадесетгодишен. После физика и математика в Санкт Петербург, но завършва в Одеса. Учителства в Симферопол.
  
Във времената на руското управление е помощник на софийския губернатор Пьотр Алабин. В онези години издава книгата си и я раздава безплатно на ученици и граждани за първата голяма панихида за Левски през 1882 г.
  
По това време идеята за паметник на Апостола, приета с овации „за най-деятелний самоутвърждений поборник“ още 1878 г., при кмета Манолаки Тошев е забравена, а закупените материали за градежа са откраднати. След книгата му обаче всичко ще започне наново.
  
Изключителен ерудит, той е член на Българското книжовно дружество от 1884 г.,  бил е още народен представител, първи директор на Народната библиотека.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки