Те са възмутени от обидното и пренебрежително отношение на властта към културата и историческото ни наследство
Автор: Десант
С предлагания в момента бюджет България е обречена на мизерно и срамно съществуване в културно отношение. Музеите и галериите ще опустявят все повече, предупреждават специалистите, които работят в тези културни институции. Те излязоха на протест срещу обидното и пренебрежително отношение на властта към културата и историческото ни наследство.
Чашата на търпението им преля от репликата на финансовия министър Асен Василев, че основно бършели прах.
„Докато бършим прах, ние издаваме книги и каталози, участваме в национални и международни научни конференции, включваме се в обучения“ - споделя Пламена Кирова, която е главен уредник на етнографската експозиция към РИМ-Бургас.
По думите й властимащите изобщо не са наясно как става финансирането на музеите и какво реално се случва с тях. Защото това не са само експозиции и късане на билетчета за разглеждането им. Зад всичко това стои много труд, положен от висококвалифицирани специалисти.
Тези експерти обаче, много от които са доценти и доктори, получават обидно ниско възнаграждение - средната работна заплата в музеите и галериите у нас е 832 лв.
В същото време непрекъснато се увеличават разходите за ток и отопление и се налага тези високообразовани специалисти да работят на минусови температури и да пишат с ръкавици.
Протестиращите продължават да настояват да бъде увеличен с 50% единният разходен стандарт за субсидирана бройка на държавните музеи, художествените галерии, Центъра за подводна археология, Културен център „Двореца“, Българската национална филмотека и регионалните музеи и галерии.
Те искат обещаните допълнителни 12 милиона да бъдат дадени на Министерството на финансите, а не на културното ведомство, което не е ясно как ще ги разпредели.
Категорични са, че липсата на средства за експозиции ще доведе до размиване на националната ни идентичност, а ниското заплащане ще прогони младите хора от сектора.