Опазването на екологията и чистия въздух става все по-скъпо удоволствие


Опазването на екологията и чистия въздух става все по-скъпо удоволствие
Снимки: Община Бургас
23 Февруари 2022, Сряда


Високата цена на пелетите води до отказ от подмяната на старите печки с нови, екологично съобразени

Автор: Десант

Заради значително по-високите цени на пелетите и природния газ, вече има откази от програмата за подмяна на старите печки на дърва в Бургас, съобщава БНР. Проектът е финансиран от Европейския съюз, а подмяната с новите електроуреди е безплатна, припомнят от националното радио.

Целта на програмата е чрез подмяната на старите печки с нови екологични уреди на пелети и природен газ, да се подобри качеството на въздуха в Бургас. От началото на януари обаче природният газ поскъпна с 30 %.  



Подобна е ситуацията и с цените на пелетите. Ако за периода декември 2020 – януари 2021 те са варирали между 390 лв. – 520 лв., то за декември миналата година са между 700 лв. – 930 лв. Това налага на част от домакинствата да се замислят дали изобщо да кандидатстват и дали ако бъдат одобрени, след това ще могат да покрият разходите си за отопление.

„Имаме вече 3 отказа. За съжаление този проект не е социален, а е екологичен и е насочен към подобряване качеството на атмосферния въздух. Преди две седмици бяхме на среща с министър Сандов и разисквахме възможностите за финансиране през новия програмен период. Поставихме това като доста сериозен проблем, който трябва да се реши на държавно ниво, за да може помощите, които се дават за отопление, да се дават под формата на пелети и дори да се стимулират повече тези граждани, които биха сменили уредите си. Сигнализирали сме още при започването на реализацията на тези два проекта, които изпълняваме. Надяваме се, че през този програмен период това ще бъде отчетено като пречка за подмяна на уредите“, обясни пред БНР зам.-кметът Весна Балтина.

Според данните на мобилната станция на Общината, „Долно Езерово“ е най-чувствителната точка на територията на Бургас, допълни Балтина.

„Това е единственото място, където имаме превишение на среднодневните норми на концентрацията на фини прахови частици повече от допустимите. За миналата година имаме 37 дни при максимално допустими 35 дни. От началото на годината имаме 14 дни превишение в кв. „Долно Езерово“, 2 дни в „Меден рудник“ и 1 ден в Централна градска част“, пояснява тя.

Балтина посочи, че поръчката за новите екологични уреди вече е стартирана и предстои избор на изпълнител. „Основно тези устройства ще бъдат подменени в „Долно Езерово“ и в „Меден рудник“. Там са 696 заявления подадени“, обяснява тя.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки