Според Американската асоциация на дерматолозите, ако живеете в град с високо замърсяване на въздуха, рискът от атопичен дерматит и възникването на още редица кожни проблеми, сред които акне, старчески петна и бръчки, расте. Това се случва, защото свободните радикали увреждат естествената защитна бариера на кожата.
След като тя е засегната, липидите и колагенът започват да се разпадат. Този процес е особено по-интензивен през зимата, когато замърсеността на въздуха в големите градове като София стига най-високите си стойности, показва анализ на данните на beauty-tech лидера FOREO.
Степента на замърсеност в градовете в реално време може да се проследи ТУК.
„Студеният въздух има висока плътност и се движи по-бавно от топлия, така че през зимните месеци наблюдаваме драматично нарастване на замърсяването, тъй като студеният въздух не само улавя замърсителите, но и не ги разпръсква. Това е времето от годината, през което правилната зимна грижа за кожата е задължителна, тъй като оставянето на кожата незащитена ще отслаби кожната ви бариера и ще ви направи предразположени към цял набор от кожни проблеми“, обяснява Аника Сехри, продуктов маркетинг мениджър на FOREO.
С изгарянето на изкопаеми горива, промишлени емисии, процеси на микробно разпадане, транспортиране, открито изгаряне на боклук, строителство, разрушаване и др., замърсеността на въздуха в големите градове може да причини сериозни щети не само на кожата, но и на здравето. Замърсяването на въздуха е свързано с респираторни заболявания, с диабет, проблеми с черния дроб, рак на пикочния мехур, деменция и проблеми с плодовитостта и оплождането.
Мръсният въздух засяга всеки орган и клетка в телата ни, включително кожата, и е отговорен за 7 милиона ранни смъртни случаи годишно, което го прави една от най-големите заплахи за нашето здраве на глобално ниво.
Лицето е най-изложената част от тялото, поради което най-лесно може да се замърси от нечистия въздух. Сред основните замърсители на въздуха са: летливите органични съединения, фините праховите частици, азотните оксиди, както и дори пушенето. Докато кожата действа като първоначална защитна бариера срещу вредните външни елементи, най-големият ни орган също има висок абсорбиращ потенциал.
Шансът определено вещество да се абсорбира в кожата зависи от редица фактори, включително структурата и размера на частиците, на които е изложена тя. Много от тях са твърде големи, за да се абсорбират, но други, като фините прахови частици, са достатъчно малки, за да проникнат в кожата. След като те намерят своя път през слоевете на кожата, те могат да причинят оксидативен стрес, водещ до отслабване на кожната бариера и възпаление.
Ако кожата е изложена на висока концентрация на вредни замърсители на въздуха и не сте защитили правилно кожната си бариера, това може да причини различни проблеми с пигментацията на кожата като неравномерен тен и пребледняла кожа, както и образуване на бръчки.
Редовната и правилна грижа за кожата на лицето е от ключово значение, особено когато живеете в град със силно замърсен въздух като София, напомнят дерматолозите.