Математикът съветва, при надхвърляне на 1000 нови случая на ден да започнем да спазваме дистанция и да носим маска на места с голямо струпване на хора на малка площ
Автор: Десант
В последните дни случаите на новозаразени с коронавирус взе да нараства. Засега причини за безпокойство обаче няма – успокоява проф. Николай Витанов в страницата си във Фейсбук. Но предупреждава, че все пак трябва да сме внимателни.
„Сценарият „Синьо лято“ се очаква да е стабилен до ниво на 14-дневната заболеваемост 150 на 100 000. В момента 14-дневната заболеваемост е 51,17 на 100 000. Очакванията са да няма проблеми със стабилността до 15 юли" – категоричен е математикът.
Той е на мнение, че така ще може да се издържи още 30 дни след 15 юли, но при едно условие – да не се внесе нищо отвън. „Обаче вносът си тече и се очаква да се засили“ – отбелязва проф. Витанов.
И допълва: „На всички вече е ясно, че си докарахме лятната вълница. Очаквано беше – очаквах, че в Гърция ще изтърват Омикрона. Но те много го изтърваха. И се прехвърля и при нас... У нас е спокойно. Но в Европа не е така. В Гърция има доста случаи. Внимавайте там! Там Омикронът е изтърван – има към 10 000 случая вчера. И в Европа модифицираният Омикрон си бушува. В Германия, Франция, Италия, Австрия. Ето оттук можете да си внесете нещо. Внимавайте!“ – съветва бившия член на Националния оперативен щаб.
Той прогнозира, че около ден 60-тия на сценария „Синьо лято“ (около 15 юли) се очаква струпването на туристи по българското Черноморие и смесването на български със западни туристи може да има последствия. Както да има последствия и вносът на вирус от чужбина.
И препоръчва при надхвърляне на 1000 нови случая на ден човек да започне да спазва дистанция от другите и да си носи маската, когато влиза на места с голямо струпване на хора на малка площ.
„Планът за блокиране на разпространениено на модифицирания Омикрон чрез спиране на дифузното разпространение работи. Вече 91 дни. Да видим колко ще издържи. Планът е да издържи 100 дни. Ще издържи“ – гарантира математикът прогностик.
Той отбелязва, че индекса за страната е над 7 пъти под критичната стойност. „Има повишение на индекса в големите градове и в една област по южната граница. Това показва, че вносът на вирус от юг и от западна Европа тече, но това засяга повече големите градове, където има и повече пътуващи. Вносът от Гърция засега е най-голям през област Смолян“.
Що се отнася до Черноморието, във Варна индексът е 7 пъти под критичната стойност, в Бургас - 9 пъти под критичната стойност, в Добричко – 6 пъти под критичната стойност. И там всичко е спокойно. Поне през юни ще е така.