Това е най-ценният, но и най-бързо изчезващ вид в нашите реки
Автор: Дина Харизанова
Балканска пъстърва е най-ценният, но и най-бързо изчезващ вид в нашите реки. За да оцелее застрашената й популация от държавните горски стопанства всяка година до края на юни се извършва кампания за зарибяване.
Зарибителният материал се осигурява от пъстървово стопанство „Тошков чарк”, което е създадено през 1963 г. и е вече с над 50-годишен опит в тази област. Той е с доказано качество и се транспортира при специални условия, като се осигурява необходимото количество кислород и е придружен с ветеринарномедицински сертификат и документ за произход.
За целта се избират подходящи планински реки, които да не пресъхват през най-горещите месеци, да са чисти, богати на кислород и да осигуряват максимално спокойствие за малките рибки, за да могат да се аклиматизират и да оцелеят.
На територия на Югоизточното държавно предприятие (ЮИДП) балканска пъстърва беше разселена в планинските реки на територията на ДГС Сливен, ДГС Стара река – Кипилово, ДГС Твърдица, ДГС Гурково, ДГС Мъглиж, ДГС Казанлък, ДЛС Мазалат. Предвидени за разселване са над 70 000 броя рибки.
Кампанията по зарибяването с балканска пастърва протича и на територията на Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП). Тя бе проведена в 21 стопанства (ДГС „Белица”, ДГС „Белово”, ДГС „Благоевград”, ДЛС „Витошко-Студена”, ДГС „Гърмен”, ДЛС „Дикчан”, ДГС „Добринище”, ДГС „Елешница”, ДГС „Катунци”, ДГС „Кресна”, ДЛС „Кричим”, ДГС „Кюстендил”, ДЛС „Осогово”, ДГС „Петрич”, ДГС „Рилски манастир”, ДГС „Самоков” , ДГС „Сандански”, ДГС „Симитли”, ДГС „Струмяни”, ДГС „Тетевен” и ДГС „Якоруда”). В нейните рамки са разселени общо 128 000 броя рибки на стойност от 29 540 лв.