Ако отговорът на тези въпроси е положителен, значи вие сте от Бургас и със сигурност сте родени преди идването на демокрацията
Автор: Севдалина Пенева
Чували ли сте за тайния език на гураджиите? Знаете ли какво означава думата „хавел“? Или „марфа“? А откъде идва изразът „акъл – море, глава – шамандура“? Ако отговорът на тези въпроси е положителен, значи вие сте от Бургас и със сигурност сте родени преди идването на демокрацията.
Ако не знаете, отговорите ще намерите в най-новата книга на изкушения от историята художник Митко Иванов „Бургаският жаргон до 1989“.
Творбата е плод на 10-годишен труд. Представлява речник на около 2000 думи, богато илюстриран със снимки и подплатен с пикантни и забавни истории покрай произхода на отделни жаргонни думи.
Особен интерес предизвикват думи, които в страната имат едно значение, в Бургас – друго.
„Интресна е думата лек. Мнозина я свързват като сто процента бургаска или характерна за града. Аз веднага бих казал, че тя е доста добре позната и в София. Но там означава „нямам пари“. „Лек съм, нямам пари, не мога да отида на купон“. В Бургас, както всички знаем, означава съвсем друго.
Или думата „бушмени“. „Бушмен“ в София означава прост човек, докато „бушмени“ в Бургас означава само и единствено съветски моряци – характерни с това, че са абсолютно неадекватни, те не притежават западна валута, с тях не може да се завърже никакъв смислен разговор, например за сделка, западни плочи, лъскаво коланче, тъмни очила и т.н. Всичко това може да бъде намерено в книгата със съответната доза ирония“, обяснява Митко Иванов.
Настоящото популярно издание е първото, но предстоят още два формата: научно съобщение в академичен формат, както и нецензурирана луксозна версия.
Книгата ще бъде представена на 14 юни от 18,30 часа в Регионалната библиотека „Пейо К. Яворов“. Само на този ден „Бургаският жаргон“ ще може да бъде закупена на преференциална цена.