Тази година се навършиха 125 години от рождението на легендарния изпълнител на шлагери и стари градски песни
Автор: Десант
Тази година се навършиха 125 години от рождението на легендарния изпълнител на шлагери и стари градски песни Аспарух Лешников, роден по стар стил на 16 юни 1897 г.
„Името на известния в миналото певец Аспарух Лешников (1897-1978) и сега – 125 години след рождението му, предизвиква възторг в почитателите на шлагерната музика. Сред многобройните изпълнители от този жанр у нас, единствен той прави кариера на певец със световно признание.
В ефира на общественото „Родно радио” неговият глас звучи още в началото на 30-те години, а след 1941 г., записите му с български фирми и тези на секстета „Комедиен хармонистс” (Comedian Harmonists) се излъчват в програмата на Радио София по няколко пъти всеки месец.
Откъде започва житейският път на Аспарух Лешников – от малкия в миналото провинциален град Хасково. Бедният младеж, решил да учи за офицер, имал редкия шанс да забележи красивия му глас композиторът и диригентът Маестро Георги Атанасов.
В началото на 20-те години на миналия век А. Лешников учи пеене в София при известния вокален педагог Иван Вульпе. Но най-високата оценка за таланта си младият българин получава в Германия, където кандидатствайки с над 180 изпълнители в „Щернише Консерваториум“, е един от четиримата приети. През 1928 г. Лешников започва работа в най-големия ревю-театър в Берлин и става първи тенор на новосформирания секстет „Комедиен хармонист”.
Групата „Комедиен хармонист“. Първият вдясно е Аспарух Лешников
Тази група за 6 години става най-популярната в света и записва над 230 грамофонни плочи в многохиляден тираж, които се продават навсякъде. Не случайно на един от концертите на секстета през 1934 г. в САЩ на флагманския кораб „Саратога” присъства и президентът Франклин Рузвелт. Днес можем да сравним нейната известност с тази на „Бийтълс” – трийсет години по-късно.
Самият Ари Лешников – както публиката и приятелите го наричат с обич и преклонение, има в актива си 350 грамофонни плочи, от които 110 с български шлагери.
Големият певец и артист допринася изключително за утвърждаването, разпространението и престижа на българския шлагер след 1941 г., когато окончателно се завръща в България. Тогава той записва интензивно за българските грамофонни фирми „Симонавия”, „Микрофон”, „Балкан”. От тази година Музеят притежава грамофонна плоча с две изпълнения на Аспарух Лешников.
Неговите самостоятелни записи, както и тези с „Комедиен хармонист”, са едни от най-често излъчваните в програмата на Радио София в началото на 40-те години на ХХ век и имат изключителен принос за утвърждаването на българското изпълнителско изкуство в жанра. В подкрепа на това твърдение сме приложили примери от лятото на 1943 г.
За съжаление в България Аспарух Лешников си отива от живота самотен и почти забравен, след наложена в началото на 60-те години на миналия век изолация от политическата система – основно поради кариерата си в Германия.
Една от последните снимки на Аспарух Лешников
Днес в Златния фонд на БНР се съхранява презапис на целия личен архив на Аспарух Лешников от грамофонни плочи и ленти, предоставен от самия него в началото на 70-те години на миналия век.
Запазен за поколенията е и гласът на певеца в две обширни интервюта. С много обич за големия певец и артист говорят, познавалите го лично певицата Мария Михайлова, писателят Драган Тенев, говорителката в Радио София Невена Куманова и певецът Георги Кордов.
Съхранен е и документален запис от честването в БНР на юбилейната 80-годишнина на Аспарух Лешников.“