Преходът до официалната трибуна преди 85 години Негово величество прави с миночистачна лодка „Вяра”, станала известна като „Царската яхта“
Автор: Десант
Преди 85 години - на 1 август 1937 г., е открито новото пристанище в Царево, носило в миналото и имената Василико и Мичурин.
Векове наред основен поминък за региона е риболовът и морската търговия. Въпреки това изграждането на съвременното пристанище започва едва в началото на ХХ в. Историята припомня във Фейсбук страницата си Военноисторическият музей във Варна.
На 10 септември 1926 г. между министъра на Земеделието и държавните имоти и английската фирма „Англо-българско горско индустриално акционерно дружество“ е подписан договор за отдаване на концесия и експлоатация на държавните гори. Изграждането на самото пристанище започва на 10 май 1927 г., като е планирано трябва да приключи на 14 юли 1929 г.
Времето, белязано от началото на световната икономическа криза, известно като „Голямата депресия“, обаче оставя своя отпечатък и върху българската икономика. В този тежък период строителството на пристанището е забавено с 10 г. За построяването му са изразходени 28 400 000 лв.
Новото пристанище има вълнолом с дължина 276 метра, състоящ се от две праволинейни части. Средната височина на вълноломната стена е 2,40 метра от нивото на водата, а дълбочината при челото е 14 метра. Общата дължина на кейовите стени е 165 метра: едната е 65 метра и е с дълбочина 3,50 метра, а другата – 100 метра, с дълбочина 4,40 метра.
Акваторията на пристанището е с обща площ от 25 000 кв.м, при средна дълбочина 4,10 метра. Тези характеристики позволяват акостирането на неголеми параходи и ветроходи, както и на многобройните гемии, които обслужват връзките на града с другите черноморски селища и износа на дървен материал за Цариград.
В церемонията по откриването участие взима лично цар Борис III, който пристига в Царево на борда на парахода „Цар Фердинанд”. Преходът до официалната трибуна той прави с миночистачна лодка „Вяра”, станала известна като „Царската яхта“.
Негово величество извършва специален ритуал, при който разсича лентата върху нактоуза на торпедоносец „Дръзки”.
Днес този нактоуз (специална колона, в която е разположен корабният компас или някои други навигационни инструменти, б.р.) е част от постоянната вътрешна експозиция на варненския Военноморски музей.