Догодина линията на бедност у нас се вдига


Догодина линията на бедност у нас се вдига
Снимката е илюстративна
16 Септември 2022, Петък


Тя става 504 лева, като увеличението е с 22% спрямо предходния период

Автор: Десант

Линията на бедност за 2023 г. става 504 лева. Увеличението е с 22% спрямо предходния период. Това стана ясно на брифинг на служебния министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров след след проведения Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).

„Ползвайки официалната статистика на НОИ, равнището на инфлацията месец август 2022 г., спрямо август 2021 година е 17,7 процента, но това сравнява само тези два месеца. Средногодишната инфлация е 11,7%, а онази, която е натрупана от началото на годината е 12,6%. Следователно с тези 22% ръста на официалната линия на бедност, значително изпреварва равнището на инфлационните процеси до момента", обясни Лазаров.

Ася Гонева от КНСБ коментира, че 22% увеличение е „нещо, което впечатлява“, но от синдиката предлагат размерът на линията на бедност да е 541 лв.

Ваня Григорова  от КТ "Подкрепа" заяви, че подкрепя увеличаването на размера на линията на бедност, но смята, че методиката, базирана на изследването на Евростат, има дефекти. Смятаме, че методиката трябва да бъде променена, посочи тя.

Бурните инфлационни процеси трябва да се отразят по някакъв начин, но това предлага методология - промяна, която служебното правителство не може да извърши, заяви след заседанието председателят на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова.

Определянето на линията на бедност на база на това изследване на доходите ще окаже отражение и върху финансовата подкрепа за хората с увреждания, коментира Надя Клисурска, служебен заместник-министър на труда и социалната политика. Тя обясни, че по Закона за хората с увреждания всички лица, които имат степен на увреждания над 50 процента (над 670 000 души), ще получат финансова подкрепа на база на линията на бедност.

Определената линия на бедност ще окаже отражение и върху системата на социалното подпомагане, каза още Клисурска. Тя припомни, че Европейската комисия е препоръчвала на България линията на бедност и социалното подпомагане да бъдат обвързани, а не социалното подпомагане да бъде на база на гарантирания минимален доход.

Това е заложено и като сериозна реформа в Плана за възстановяване и устойчивост, добави заместник-министърът.

От бизнеса изразиха съгласие по направеното предложение за линията на бедност. Одобрението си потвърдиха от Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска стопанска камара, Българска търговско-промишлена палата, Конфедерация на работодателите и индустриалците в България и Съюза за стопанска инициатива.

Синдикатите обсъдиха и Наредбата за работното време, почивките и отпуските и Наредбата за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване.

В наредбата за работното време, почивките и отпуските ще бъдат заложени европейските директиви, според които бащите имат право на отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст.

Отпускът може да бъде използван на части. Право на отпуск ще имат мъжете, които не са ползвали прехвърлен от майката (осиновителката) отпуск за отглеждане на дете. 


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки