5577 снимки на професионалисти и любители на фотографията се конкурираха за призовите места в „Истории в обектива“
Автор: Десант
5577 снимки на професионалисти и любители на фотографията се конкурираха за призовите места в конкурса на „Нешънъл джиографик“ „Истории в обектива“, организиран в партньорство от телевизионния канал National Geographic, списание National Geographic и поредицата на InGlobo „Ловци на истории“.
Четиримата забележителни членове на журито в националния конкурс на National Geographic – Вера Гоцева – Ломовера (ментор фотограф), Димитър Караниколов (пътуващ фотограф), Стоян Ненов (фото репортер), както и специалният гост на събитието Хайме Рохо (wild life photographer) преведоха стотиците гости на награждаването на победителите през различни преживявания, техники и процеси на снимане и споделиха какво се крие зад някои от най-въздействащите им кадри.
Публиката имаше възможност да научи от тях кои са избраните за победители сред 5577-те снимки, подадени в категориите – „Животни“, „Хора“, „Пейзажи“ и „От високо“. Четирите най-добри кадъра ще бъдат публикувани в октомврийския брой на списание National Geographic.
Големият победител в конкурса е Цветелин Илиев, със снимката „Планинари“ от посрещането на есенния изгрев от заслон Кончето в Пирин.
„Никога не бях печелил награда от фотоконкурс. Видях обявената възможност от National geographic. Харесвам работата им и реших да пробвам. Радвам се, че съм успял да впечатля журито.“, сподели големият победител, който е отличен и като най-добър в категория „Пейзажи“.
Той спечели Samsung Galaxy S22 ULTRA, както и незабравимо National Geographic пътешествие с компанията G Adventures до Португалия, чрез което ще има възможност да опознае и заснеме нови култури, традиции и уникални природни и исторически забележителности.
Носител на „Наградата на публиката“ е Марио Чомаклийски, който спечели сърцата на аудиторията с кадър от село Старосел, озаглавен „Царственост и съблазън“. „Записах се на шега. Радвам се, че публиката е оценила красивата история, която снимката разказва – на мъжкия паун, който разпервайки криле ухажва женския. Съветът ми към всички е да са смели и в следващото издание да изпратят кадъра, който харесват най-много.“, каза след получаването на отличието любителят фотограф.
Победител в категория „Хора“ е Елисавета Чулкова с фотографията „Приготвяне на булка в Рибново“. Фотожурналистът Стоян Ненов поясни, че изборът е бил изключително труден, защото всяка от снимките е различна по свой собствен начин. Най-добър за него е кадърът, който не само отговаря на стандартите на National geographic, но и проговаря.
„Разгледах стотици фотографии и съм убеден, че едни от най-силните кадри бяха именно в категорията в която журирах - "От Високо". Ето защо ми беше много трудно да отлича само двама.“, разказа архитектът, пътешественик и фотограф Димитър Караниколов.
„Имаше страшно красиви пейзажи и минималистични композиции от птичи поглед, но за мен наред с това да е естетически издържан един кадър е също толкова важно и каква история разказва, както и колко интересна е тя. В кадъра - подгласник "Мрачно утро" на Владислав Чанев има силно социално послание - кадър, който поставя въпроси и има документална стойност.
Победителят в категорията - „Жега" на Диляна Димова, освен че е нестандартен и много силен визуално, намеква за глобалните промени, на които ставаме свидетели, а именно: само след 2 седмици се очаква населението на планетата Земя да достигне 8 милиарда.“
Най-впечатляваща за всички остана срещата с Хайме Рохо, който идва в България за първи път. Той е фотограф на National geographic със страст към дивата природа и опазването на околната среда. Надява се един ден снимките му да се превърнат в инструмент за създаване на нови защитени територии. Често си сътрудничи с екологични организации и правителствени агенции по цял свят.
Рохо е старши стипендиант на Международната лига на природозащитните организации, попечител на фондация WILD и носител на редица престижни награди като World Press Photo и Wildlife Photographer of the Year.
„Винаги е изключително вълнуващо да журираш фотоконкурси , още повече, когато са на National Geographic. Останах приятно изненадан от голяма част от кандидатите и смятам, че с колегите ми направихме много добра селекция. Подобен тип конкурси те правят по-добър фотограф. От една страна, те карат да критикуваш работата си и да прецизираш добре с кое изображение да се включиш. От друга, ти позволяват да разшириш мирогледа си и да свериш часовника си с това, което другите правят
Аз на първо място поставям естетиката. Задължително е в кадъра да има послание и емоция. Препоръчвам на всички да се стараят да изненадат журито, посочи Хайме Рохо. За победител в категория „Животни“ той е избрал Антон Анестиев със снимката „Антилопи гну пред Килиманджаро“.