С предложението се насърчава устойчивото управление на рибните запаси
Автор: Десант
Европейската комисия прие предложението си за възможностите за риболов за 2023 г. по отношение на Средиземно море и Черно море. С предложението се насърчава устойчивото управление на рибните запаси в двата водни басейна.
По отношение на Черно море предложението предвижда ограничения на улова и квоти за запасите от калкан и цаца. По отношение на цацата Комисията предлага да се запази ограничението на улова от 2022 г. По отношение на калкана равнищата на общия допустим улов (ОДУ) и квотите ще бъдат определени и приети на годишното заседание на GFCM през 2022 г.
Комисията предлага да се използват същите инструменти, които бяха въведени с възможностите за риболов за 2022 г. въз основа на най-актуалните научни становища, например определено риболовно усилие за траулерите и корабите с парагади, както и ограничения на улова на океанската розова скарида.
Тези мерки бяха установени в рамките на многогодишния план за управление на запасите от дънни видове в западната част на Средиземно море с цел най-късно до 1 януари 2025 г. да се постигне т. нар. „максимален устойчив улов“ (МУУ) — максималното количество риба, което рибарите могат да добиват, без да бъдат застрашени възстановяването и бъдещата продуктивност на съответния запас.
По отношение на Средиземно море предложението включва мерки за червен корал и голяма корифена в съответствие с приетите решения на GFCM. За запасите, за които преходните мерки на GFCM изтичат в края на 2022 г. (например запасите от червенопер пагел и океанска розова скарида в Йонийско море, Левантийско море и Сицилийския пролив), предложението ще бъде актуализирано след годишното заседание на GFCM през 2022 г., на което се очаква да бъдат приети нови решения.
По отношение на Адриатическо море предложението предвижда да продължи изпълнението на многогодишния план на GFCM за запасите от дънни видове и на многогодишния план на GFCM за запасите от дребни пелагични видове.
Що се отнася до запасите от дребни пелагични видове, предложението предвижда да продължи прилагането на преходния период на многогодишния план. Това включва допълнително намаляване на улова въз основа на преходното вътрешно разпределение между държавите членки, както и пределната граница за капацитета на риболовния флот за корабите, извършващи целеви риболов на дребни пелагични видове.
По отношение на запасите от дънни видове в него се предлага намаляване на риболовното усилие в съответствие с бъдещото решение на GFCM и целта за постигане на МУУ до 2026 г. Решението ще бъде прието на годишното заседание на GFCM през 2022 г.
Предложението на Комисията ще бъде допълнено на по-късен етап в зависимост от резултатите от годишното заседание на GFCM (насрочено за 7—11 ноември 2022 г.) и наличието на научни становища относно запасите от дънни видове, обхванати от многогодишния план за западната част на Средиземно море.
Съветът ще обсъди предложението на Комисията на 12—13 декември и ще установи разпределянето на възможностите за риболов. Регламентът следва да се прилага от 1 януари 2023 г.