Хербиците на основата на глифозата са най-често използваните в света средства за растителна защита в света.
Установено е обаче, че това вещество се отразява негативно върху регулиране на температурата в пчелните семейства. Нека припомним, че 80% от цъфтящите растения и 35% от най-важните селскостопански култури на планетата зависят от опрашителите, предимно пчелите.
Сега учените изучават влиянието на глифозата върху зрението на земните пчели.
В хода на експеримента пчели от вида Bombus terrestris са подлагани на въздействието на хербецида „Раундъп“, който съдържа грифозат. Те са пускани сред 20 изкуствени цветове - по две от всеки цвят. Пет от тези цветове са свързани със сладко лакомство, а другите пет са пропити с разтвор на основата на хинин, който не се харесва на ципокрилите насекоми.
По време на обучаващите цикли контролната група бързо научила кои цветове са свързани със захарно възнаграждение и кои не, и дори успяла да запомни за три дни цветовите комбинации.
Групата, която била третирана преди заданието с „Раундъп“ обаче, с всички сили се опитвала да научи оттенъците на сладките цветове, но забравяла всичко научено след два дни.
На базата на изследването, учените направили извода, че, макар въздействието на вещества на основата на глифозата да не прави пчелите напълно далтонисти и да не влияе на тяхното обоняние, то оказва влияние на тяхната възможност тънко да различават цветовете, а също и се отразява негативно върху дълговременната им памет.
Отсъствието на ясно и точно цветно зрение нанася огромни щети върху скоростта на хранене, индивидуалната физическа форма и въобще на оцеляването на колонията от земни пчели.