Някога стотици, днес последните пазители на овчарлъка в Козичино наброяват едва десетина души


Някога стотици, днес последните пазители на овчарлъка в Козичино наброяват едва десетина души
20 Октомври 2022, Четвъртък


Човек, израснал в удобствата на града, трудно може да си представи подобен живот и почти невъзможно е да се адаптира към тези уславия

Автор: Светлана Николова

Навремето поморийското село Козичино или Еркеч, както е старото му име, е било самостоятелна околия с 12 съставни селища, с над 18 000 жители и с над 56 000 глави добитък. Днес по постоянен адрес тук се водят едва около 120 души, а тези, които се занимават с отглеждането на овце, се броят на пръстите на едната ръка.



Сред тях е бащата на Митко Димов, който е родом от селото. Заварихме младия мъж в бащината му къща. Въпреки, че самият той не се занимава с животновъдство, е израснал в дом на потомствени овчари от поколения назад и знае много за тази тежка дейност.

„Един от основните поминъците някога тук е било скотовъдството, отглеждането на овце най-вече, тъй като регионът е предразполагащ за тази дейност. Климатът е по-суров, затова и породата овце е по-специфична, по-различнот другите региони са и местата за животните, така наречените кошари. Тук им казват къшли“, казва Митко. 



Това, което ни привлече в дома му, бе именно начинът, по който са измайсторени къшлите или зимните кошари за овцете. Градежът им се отличава от типичната сламена колиба с прав покрив, тип навес, каквито сме свикнали да виждаме. Покривите им са островърхи, тип алпийски. Такива къшли, казва Митко, се правят само в Еркеч. Формата се обяснява с метеорологичните условия в планината.



„Те са няколко факторите. Ако е равен покривът и натрупа снях, той няма да издържи и ще се срути. Затова се прави този тип покрив, с остър връх. За основата му се ползват дъбови дървета, сглобяват се две по две, на чифтове. Тук им казват кривели. Другата причина да се използва тази конструкция е топлината. В триъгълните къшли топлината по-лесно се задържа, защото обемът им е по-малък от останалите“, обяснява потомъкът на овчари. 



Питаме го, трудно ли се гледат овце в днешно време. „Много трудно. И не само в днешно време“, отговаря с усмивка той.

За разлика от големите механизирани ферми, които в България не са чак толкова много, тук всичко се извършва с тежък човешки труд.

„И, докато при отглеждането на прасета, примерно, можеш да имаш и малко свободно време за себе си, тук няма такъв момент. Който се занивама с овце, той много добре знае – той няма право да е болен, няма почивен час, не ден, той живее реално с животните. Те са на първо място, преди него. Той може да не е ял, но животните трябва да са яли“, категоричен е Митко Димов.

Човек, израснал в удобствата на града, трудно може да си представи подобен живот и почти невъзможно е да се адаптира към тези уславия.

В селото имало всякакви случаи. Хора, наследили стада, се пробвали да се върнат от града и сами да си ги отглеждат. Други купували къщи тук, за да се занимават с животновъдство. За жалост обаче, всички са се отказали. Къде, защото им липсват знания, къде, защото не са достатъчно отдадени и упорити.



Отделно, не са добри държавните механизми за подпомагане на бранша, казва Митко и дава за пример абсурда с овчите вълна и кожи. Някога те са били добре платена суровина и са се използвали за търговия. Днес овчарите ги изхвърлят, защото няма кой да ги изкупи. 

Самият Митко Димов живее в Бургас, но си идва на село винаги, когато може. Често води със себе си и малкия си син, когото учи на любов към животните. И, макар че с удоволствие помага на баща си, един ден едва ли ще се върне тук изцяло, за да се занимава с овцете. С баща му поминъкът, изхранвал фамилията поколения наред, ще замре. Едва ли има кой да наследи дейността и на останалите възрастни овчари в селото, за жалост. Истинският овчарлък след тях ще остане в местния фолклор.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки