Към момента валовете на изпарителните басейни са частично разрушени, голяма част от дъските и коловете са изгнили
Автор: Дина Харизанова
Община Поморие е единственият център в България с музей на солта. В древния Анхиало морска сол се добива от древни времена. Според българските историци солниците са съществували още от преди основаването на града (около V век пр. Хр.).
В сегашния си вид музеят е открит през 2004 г. Той се намира на територията на старите солници в североизточната част на Поморие и се състои от основна сграда, стопански обслужващи постройки, навес и тоалетна.
Община Поморие обяви обществена поръчка за избор на изпълнител за извършване на текущ ремонт на сградата на Музея на солта и прилежащата солна инфраструктура. Финансирането на строително-монтажните работи ще е по Мярка 4 „Инвестиции в качеството на живот и привлекателността на рибарския район“, който се осъществява с финансовата подкрепа на „Програма за морско дело и рибарство“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски фонд за морско дело и рибарство.
Към момента валовете на изпарителните басейни са частично разрушени, голяма част от дъските и коловете са изгнили. Около 30% от насипа е иззет от водата, а останалата част е с висока влажност, което показва наличие на филтрация на солен разтвор през фугите.
Шлюзовите за регулиране на потока солен разтвор са амортизирани и не изпълняват функцията си.
Техническото състояние на валовете на кристализаторите е аналогично с това на изпарителите - силно компрометирани. Технологичните канали са запълнени с наноси, което възпрепятства нормалното захранване на кристализаторите със солен разтвор, както и отвеждането от тях на матерната луга и дъждовните води.
Дъната на басейните кристализатори са с големи неравности и наноси по бреговете. Слоят „майка“,
който разделя кристализиралата сол от дъното на басейна е с нарушена цялост и загниващ. В резултат на увредените дъна, добитата сол е с мътен кристал и примеси от кал, пясък и планктон.
От извършените наблюдения може да се направи заключение, че в резултат на атмосферните условия, наводненията и дългия срок на експлоатация солодобивните съоръжения на музейните солници се нуждаят от ремонт.
Според заключенията в Техническата спецификация към обществената поръчка, настоящето състояние на солниците не позволява пълноценното им функциониране и поставя под риск съхраняването им като място с висока историческа стойност, където се практикува и демонстрира древната анхиалска технология.
За да се запази автентичността на музейните солници ремонтът ще бъде изпълнен по традиционна технология.
Обновяването на валовете се препоръчва да се извършва ръчно, по изпитания и доказал с течение на годините своята ефективност метод – с дървени читове. За изработването им следва да се използва иглолистен дървен материал – чамови дъски, а за коловете – акациеви, дъбови подпори или от чамови греди.
Прогнозната стойност на обществената поръчка е 300 435 лв. без ДДС, а крайният срок за подаване на заявления за участие в откритата процедура е 21 ноември.
Музеят на солта е типичен музей in situ, представящ солопроизводството като основен поминък на населението в морския град.
Музейната експозиция представя развитието на древната технология за добив на сол.Тя включва богата колекция снимков материал от началото на ХХ век и копия на документи от периода XV – XIX век, които разказват за производството и търговията на сол по българските земи.
Включени са и оригинални инструменти, изролзвани от солопроизводителите в работата им - като дървени соларски колички, гребла и други.
В музейната сграда може да се гледат филми, посветени на солодобиването, както и да се видят „на живо“ всички технологични операции, да се разговаря със соларите за тънкостите на занаята, да се усети автентичната атмосфера на миналото.
Една от задачите на Музея на солта е да запази материалната и духовната култура, свързана със солопроизводството, да съхрани и предаде на следващите поколения знанията и уменията на дедите.