Поморийско село пази уникална машина за лимонада, произведена през XVIII век


Поморийско село пази уникална машина за лимонада, произведена през XVIII век
Ключови думи: Козичино, Панура, лимонада
26 Октомври 2022, Сряда


Днес местните жители в Козичино наброяват едва около 120 души, но все ярки и интересни личности. Една от тях е 80-годишната Панура Шерденова

Автор: Севдалина Пенева

Поморийското село Козичино или Еркеч, както е старото му име, има 15-вековна история. Сгушено в пазвите на Балкана, то запазва през столетията на съществуването си древнобългарските култура и език. Български е коренът и на името Еркеч, което означава водач. Много е писано за говора, бита и обичаите на това село, което някога е било център на околия.

Днес местните жители наброяват едва около 120 души, но все ярки и интересни личности. Една от тях е 80-годишната Панура Шерденова, която до миналата година е правила чудна лимонада с 200-годишна машина, наследена от баща й. Той я е купил в годината, когато тя е родена, но на старо, от съседно село, където е била престояла много години.



Кога е пристигнала от Германия в България, не е ясно, но се знае, че такива машини са се произвеждали през 18 век.  

„Тази машина я имаме от 1942 г. - годината, в която съм родена. Немско производство е. Беше ръчна някъде до края на 50-те години на миналия век. 16 години тате и мама я въртяха на ръка. После се електрифицира селото, направиха и канализация и пуснаха вода по чешмите. Дотогава се носеше водата с каруци – в бъчви, после от бъчвите се прехвърляше в коритото да се мият шишетата и т.н.“ - спомня си Панура.

След идването на комунизма и последвалата национализация в България, принудителното одържавяване засяга и Козичино. Създадено е ТКСЗ, което поглъща частните ниви и добитъка на местните хора. Бащата на Панура влиза в Трудовото кооперативно земеделско стопанство с машината за лимонада. Новата власт го назначава, заедно с жена му, да работи за жълти стотинки на трудодни на собствената му машина, предоставена на ТКЗС-то.



„Но работиха двамата няколко години и излезе закон, че ТКЗС-то няма право да развива такава търговска дейност и спряха да работят мамини. Затвориха машината, спряха да правят лимонада. Седя няколко години заключена тук и баща ми поиска да си откупи от ТКЗС-то - да остане за спомен на децата му. Неговата си машина си я купи от ТКЗС-то, защото иначе щеше да отиде за старо желязо. И си остана за нас“, разказва домакинята ни.

Имаше ли клиенти за лимонадата навремето, я питаме. Много, отговаря тя. Баща й зареждал с каруца пет или шест села в района. Навсякъде чакали газираната напитка с нетърпение, купували с цели каси. Имало няколко вида, но най-много се търсели тези с вкус на лимон и малина.

Екстрактът също си го правили сами – захар, лимонтозу, есенция и вода, в правилните пропорции. Проста работа, усмихва се Панура.

Не колкото машината, но достатъчно стари са и газовите бутилки, строени като войници в помещението. Някога те са се пълнили единствено в Бургас, никъде другаде в цялата област. И тъй като превозът им с автобус бил забранен, бащата на Панура ходил до големия град с каруца.



Още по-трудно било снабдяването със стъкления амбалаж – нещо, което след „демокрацията“ става почти невъзможно. Стъклени бутилки като тези на снимката вече никъде не се произвеждат в страната. А старите се били напукали, гърлата им – нащърбени и газировката бързо падала.

Преди години един германски турист, впечатлен от древната машина за лимонада и от гостоприемството на българката, предложил да направи проучване в родния си град, дали се произвеждат още такива бутилки. Взел една за мостра, а след няколко месеца пратил по куриер 100 стъклени шишенца, без да й иска пари.

„Вече 12 години го посрещам като кръстник“, казва Панура.

С годините машината започнала да създава проблеми. Панура често влагала пари за ремонт. При последната повреда миналата година й поискали 1 000 лева, за да я отстранят, но тя нямала толкова пари. А и майсторът, с когото се свързала, казал, че трябва да се смени кожуха на основното кръгло тяло. Не искам такъв ремонт, това вече няма да е древната немска машина, а нещо различно, осъвременено, категорична е жената.



Докато Панура е жива и здрава, къщата й в Козичино, превърната в музей, ще предлага като главна атракция за разглеждане старата машина за лимонада. След нея обаче, за жалост, антиката трудно ще се запази за историята.

Иначе 200-годишното чудо, ако му се стегне кожуха, и сега ще прави най-хубавата лимонада, опитвана някога в този край.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки