За нуждите на „Югозападното държавно предприятие” са необходими 4000 риби: пъстър толстолоб (Aristhichthys nobilis) – 250 броя, и бял амур (Ctenopharyngodon idella) – 3750 броя.
За целта от държавното предприятие обявиха обществена поръчка с прогнозна стойност 13 хиляди лева без ДДС. Прогнозни са и количествата, като възложителят не се ангажира да поръча цялото количество. В рамките на действие на срока на договора той ще поръчва количества съобразно нуждите му.
Пъстрият толстолоб е сладководна риба от групата на внесените и аклиматизирани в България „растителноядни риби“ от семейство Шаранови. Отначало се храни със зоо- и фитопланктон в равни части, като постепенно частта на зооплактона става преобладаваща в храната му и нараства като количество с напредване на възрастта. При липса на зоопланктон се храни принудително с фитопланктон.
Белият амур е риба, пренесена в България от Русия. Възрастните консумират главно висши водни и сухоземни растения, с добре изразена избирателна способност към различните видове.
Най-ценното стопанско качество на пъстрия толстолоб и белия амур е това, че могат да се използват за биологична борба с обрастването на язовири, езера, блата, напоителни и отводнителни канали.
Рибите, които ще се доставят по обществената поръча, трябва да са годни за зарибяване. От вида пъстър толстолоб да бъдат с тегло от 2 кг, а от бял амур - с тегло от 0,400 кг. Да бъдат в добро здравословно състояние и придружени с ветеринарен пътен лист.
Те следва да са отгледани в условия, отговарящи на наредбата за ветеринарномедицинските изисквания и мерките за биосигурност към животновъдните обекти за риба и други водни организми.