Те ще настояват от ведомството да обърнат внимание на лозарския сектор у нас, който през последните години преживява един от най-тежките си периоди
Автор: Десант
Членове на Националното сдружение на българските лозари от цялата страна ще изразят чрез протест своето недоволство от неадекватната и непрозрачна политика на Министерство на земеделието.
Мероприятието ще се състои на 7 ноември (понеделник) пред земеделското ведомство и ще продължи два часа, от 13:30 ч. до 15:30 ч.
Участие в протеста ще вземат около 500 лозари. Те ще настояват управляващите в лицето на Министерството на земеделиено и Народното събрание да обърнат внимание на лозарския сектор у нас, който през последните години преживява един от най-тежките си периоди.
Причините за протеста са много, но най-важните от тях са:
- липсата на каквато и да е прозрачност и систематичност в работата на Минитерството на земеделието – няма методология, няма актуални технологични карти, мерките се пишат от чиновници без никаква комуникация с бранша, в резултат на което непрекъснато се търпят финансови санкции от Брюксел и усвоените средства не водят до постигане на формулираните цели. На тематичните работни групи решенията се взимат предварително от земеделското ведомство, а браншът се кани проформа;
- отсъствието на политики и цялостна визия за оцеляването и развитието на българското лозарство – работи се на парче, няма предвидимост, тотално липсва печеливш лозарски сценарий, а програмата максимум е да се завърши годината с минимална загуба;
- катастрофално законодателство – съществуващият ЗВСН (Закон за виното и спиртните напитки) не е нотифициран от ЕК, а това е задължително, тъй като съдържа технически регламенти, не отговаря на нуждите на бранша, няма приет правилник за изпълнението му, отделно от години се очаква внасянето в парламента от Министерство на земеделието на Закон за браншовите организации в земеделието с ясни правила, на които една организация трябва да отговаря, за да е национална, до чийто проект така и нямаме достъп, макар да го поискахме, но не ни се предостави;
- липсата на защита от страна на държавата на родното грозде по време на гроздобера от субсидирания внос;
- нежеланието на земеделското министерство да издейства на лозарството статут на приоритетен сектор години наред;
- връщането в държавните органи и институции, свързани с лозарството, на лица, компрометирани повече от десетилетие и имащи основна вина за състоянието на бранша.
Лозарите припомнят, че България е последна в ЕС по субсидиране на лозарството с 13,50 евро/декар годишно. В останалите страни в ЕС субсидиите достигат 200-300 евро/декар годишно. Това поставя българските лозари в крайно неконкурентно положение, имайки предвид един от основните принципи на ЕС за свободно движение на стоки и услуги.
От Националното сдружение на българските лозари, в качеството на най-голямата браншова организация в лозарския сектор у нас, заявяват, че тяхна е отговорността и задължението да защитават интересите на своите членове и на всеки лозар в страната.