Още не е ясно защо се запали влакът София-Варна


Още не е ясно защо се запали влакът София-Варна
04 Ноември 2022, Петък


Назначена е Комисия първа категория, която разследва инцидента

Автор: Десант

Все още не е изяснена причината за пожара в бързия влак от София за Варна. Запалването възниква около 19:40 ч. на 3 ноември между първия и втория вагон на композицията.

Огънят е забелязан от превозните служители малко след гара Каспичан, които са реагирали своевременно, като пътниците са евакуирани и е подаден сигнал на тел. 112.

В купетата са пътували около 50 човека. За щастие, няма данни за пострадали пътници, но при разкачване на локомотива от първи вагон един от машинистите е получил лека травма на ръката.

Причините за инцидента ще бъдат изследвани тепърва от назначена Комисия първа категория, заяви в ефира на Нова телевизия директорът на Поделение за пътнически превози Горна Оряховица - Димитър Димитров. 

Той поясни, че влакът е минал технически преглед. 


В категории: Новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
торлашката салата
06.11.2022 04:33:56
0
0
<<Защо ли тая квазинаучна теория на Витомир Живкович...>>

"квази-" означава почти, тоест "почти-научна теория" което не е чак лошо (за сръбските учени)
Авторът би трябвало да е използвал "псевдо-", което означава "повърхностно, лъжливо", тоест "псевдо-научна теория" = теория която на пръв поглед изглежда обоснована, обаче не е.

<<Стоян Новакович и др., които в началото на миналия век създадоха македонците като нещо отделно от българите?!...>>

<<началото на миналия век>> = началото на 20. век

През 1870-те години (19.век!) "етническият македонец" Георги Пулевски издава в Белград три- и четириезични речници, като един е "македонският".

<<Другите доводи за „близостта” на „шопският език” със сръбският, всъщност са и най-големият контрааргумент – само българите и техните диалекти (шопски, македонски и пр.) имат аналитичен (без падежи) език. >>

Няма "шопски" говори, те се казват преходни (към сръбски език) говори.
Няма "македонски" говори:

Българска диалектология
Ст. Стойков

II. ТЕРИТОРИАЛНИ ДИАЛЕКТИ
Б. ГЕОГРАФСКО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ ДИАЛЕКТИ
ИЗТОЧНИ ГОВОРИ
РУПСКИ ГОВОРИ

http://macedonia.kroraina.com/jchorb/st/st_2_b_izt_3.htm

ЗАПАДНИ РУПСКИ ГОВОРИ

Западните рупски говори обхващат земите на запад от родопските говори до ятовата граница. Тук влизат Юндола, Разложко и Гоцеделчевско (Неврокопско). По своите особености тия говори представят преход към западните и македонските говори.
Някои диалектолози отделят разложкия и гоцеделчевския говор от останалите български говори и заедно с благоевградския и петричкия ги причисляват към македонските говори или пък ги обособяват в особена група „македонски говори в пределите на България”. Трябва обаче да се вземе под внимание фактът, че разложкият и особено гоцеделчевският говор са типични източни български говори и затова няма никакви л и н г в и с т и ч н и основания те да се отделят в самостойна група и да се откъсват от рупските говори. Трябва също така да се изтъкне, че всички български диалектолози отнасят разложкия и гоцеделчевския говор към източните говори и ги включват в западните рупски. Така постъпват например Л. М и л е т и ч в „Die Rhodopemundarten der bulgarischen Sprache” (Wien, 1912; вж. и приложената карта), Ст. М л а д е н о в в „Geschichte der bulgarischen Sprache” (Berlin und Leipzig, 1929, S. 332) и др. A K. М и р ч е в смята неврокопския (гоцеделчевския) говор за главен представител на западнорупските говори (вж. Неврокопският говор. — Год. СУ. Истор.-филол. фак., 32, 1936, с. 3). Най-сетне, както вече се изтъкна при разглеждане границите на българския език, между българските и македонските говори не може да се прокара каквато и да е основна диалектна граница. Преходът между тия говори е постепенен и едва забележим, какъвто е изобщо преходът между диалектите на един и същ език.

<<Това ни отличава от всички балкански (синтетични) езици и никой не може да ни накара да използваме падежи.>>

Не, това ви отличава от всички други славянски езици: балкански (сърбохърватски и словенски) и не-балкански (синтетични) и ви сближава до други балкански не-славянски езици (ако съдим по броя на падежите, особено до румънски и аромунски, обаче бг., румънски, аромунски, албански и новогръцки съставят т.н. Балкански езиков съюз) (аналитични езици).

Сърбия отново в опит за раздели шопите от българите

https://www.desant.net/show-news/59333
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки