Българската федерация по тенис ще похарчи 200 хиляди лева без ДДС за закупуването на... тенис топки.
Обявената за целта обществена поръчка е с две обособени позиции – „Турнирни тенис топки“ и „Цветни тенис топки“.
С тях ще се играе на кортовета в Борисовата градина в столицата.
Общата прогнозна стойност на обществената поръчка е 199 700 лв. без ДДС, разпределени по обособени позиции както следва: за турнирните топки – 174 500 лева без ДДС; а за цветните – 25 200 без ДДС.
От турнирните тенис топки ще бъдат доставени общо 1000 кашона, а от цветните – 42 кашона с оранжеви топки и 42 кашона със зелени тенис топки. Във всеки кашон се съдържат по 72 броя топки.
Изискването в техническата спецификация на артикулите е материалите, които са вложени в тях да не са третирани с вредни, отровни, радиоактивни или канцерогенни съставки и да притежават
сертификат за качество, който се представя от участника в обществената поръчка.
Крайният срок за подаване на заявления за участие в публичното състезание е 19 декември.
Глупава статия-интервю с посланичката на Румъния в Бг. за "отличните" отношения между двете страни:
https://www.novinite.com/articles/217790/Ambassador+Brandusa+Predescu%3A+Romania+and+Bulgaria%2C+True+Friends+and+Close+Neighbours+in+Europe+%23AmbassadorTalks
"1 Декември" (националният ден на Румъния) не е денят на "Великото Обединение" на Румъния, както пише в статията, а деня на Велика Румъния (в която влизаше и Южна Добруджа).
Журналистите от Новините или са глупаци, или обичат да се унижават пред Румъния, като се правят че не знаят че това е деня на усъвършенстването на Велика Румъния.
Да, Румъния не ви обича, Румъния ненавижда България, румънците мразят българите, престанете де си въображавате обратното, престанете да просите обича на румъницте, това само ви прави смешни и жалки.
Разбирам че някои от българите са завистливи и/или фрустрирани за това, че Румъния е по-голяма като площ, население, стандарта на живота и много биха искали, румънците да харесват българите и да ви отделят повече внимание, обаче това никога няма да стане. Докато Южна Добруджа е в състав на Бг. и на румънците-ученици им се преподава че Бг. е откраднала Южна Добруджа от Румъния през 1940 г. това няма да стане.
По-долу има много твърде скорошни анти-български статии от рум. онлайн-пространство:
Ambassador Brandusa Predescu: Romania and Bulgaria, True Friends and Close Neighbours in Europe
"Today is Great Union Day – a national holiday in Romania marking the unification of Transylvania, Bessarabia, and Bukovina with the Romanian Kingdom in 1918."
Става дума за учителя по "история" Флорин Кристеску от "елитната" Букурещка гимназия (училище с разреди 9-12) Григоре Моисил за това че е срещнал говорящи румънски език когато е посетил гр. Тутракан. По-точно българка чиято майка е била румънка или сто-процентови етнически българи (стари хора) които са учили румънски език преди 1940 г., когато Тутракан беше в състав на Румъния.
Той претендира че е срщнал аромуни (които не говорят румънски, а аромунски - отделен език) когато е посетил Гърция и Сърбия.
Няма аромуни в Сърбия. Има само власи в Тимошка Покрайнина (Тимочка Краина) които обаче говорят румънски, а не аромунски. Такива хора има и в България, особено във Видинско.
Има аромуни в Северна Македония обаче няма как учителя по "история" да си въорбражава че Северна Македония е част от "Сърбия" (Югославия отдавна се е разпадала).
Тъпак румънски "учител" по "история", жертва на румънското "образование" по "история" и "география".
https://rgnpress.ro/2022/12/01/la-multi-ani-romania-la-multi-ani-romani-de-pretutindeni-2/
карта на Велика Румъния с честитка: "За много години, Румъния!"
Интересно е че древните римиски а и пред-римски (тракийски, тоест гетски) селищни имена в Добруджа и околностите са заимствани в румънски език косвено, чрез български език (средно-български), например Harsova/Хыршова (Хърсово) от древното име Карсиум/Carsium, Camena/Камена (древното име на латински Vicus Petra/Викус Петра = Село Камък) от бг. "камен(н)а", Darstor/Dristor//Дырстор/Дристор (на латински Дуросторум/Durostorum) от среднобълг. (диалектно) име Дръстор/Дърстор.
Там, според румънските "историци" румънците живеят отпреди славяните и прабългарите до наши дни, непрекъснато като отседнало население.
Докато аромунското име на гр. Солун (Сърунъ/Saruna) е наследено пряко от латински език (народно-латинското име *Салона/*Salona, литературното латинско име Тесалоника/Thessalonica), въпреки че аромуните там били само случайни "жители" (според румънските "историци"), като пастири.
Истина