Те недоволства от незаинтересоваността от страна на компетентните институции в България за разрешаване на трайно установените проблеми в сектора
Автор: Десант
На 31 март представители на Национално сдружение на българските лозари отгново излизат на протест. Те ще преминат пред президентството и ще стигнат до Министерството на земеделието.
„Действията ни са продиктувани от очевидната проява на незаинтересованост от страна на компетентните институции в България за разрешаване на трайно установените проблеми в сектора и липсата на адекватни действия от Министерство на земеделието, което e абдикирало от всички сектори в земеделието. Повече от десетилетие не се предприемат каквито и да е мерки и действия за подкрепата на производителите на грозде“ - изтъкват от браншовия съюз.
От там посочват, че многократно на провежданите срещи със земеделското ведомство от лозаро-винарския сектор са отправяни предложения за нормативни промени, предлагани са мерки и действия за подпомагането ни и намирането на решения на проблемите и пречките да работим и бизнесът ни да функционира правилно и ефективно. Но конкретни действия не са предприемани.
Затова лозарите отново настояват от държавния административен апарат да въведат обективни и публични критерии при разпределението на бюджетите за финансово подпомагане спрямо всички сектори в земеделието; лозарският регистър да бъде актуализиран, дигитализиран и публичен.
Нужни са и работещи инвестиции/мерки за инвестиции в техника и иновации за лозарските стопанства.
От сектора искат също да бъде предвиждан ежегоден национален бюджет за подпомагане на лозаро-винарския сектор и десертните лозя (за минимум 5 последователни години, като временна кризисна мярка за подобряване на състоянието на сектора). Алтернативнода се предвиди и бюджет и предоставяне на възможност за изкореняване на лозови насаждения с оглед да създаде възможност за преструктуриране на бизнеса.
Лозарите са категорични, че е нужен контрол на качеството на произвежданото българско вино и контрол на продажбите на винено грозде, както и контрол на качеството и вноса на винено грозде
и вино от държавите членки на ЕС и трети страни, а също и на продажбите на десертно грозде произведено от други страни членове на ЕС на територията на страната.