Сградата, в която той се помещава, е построена през 1868 г. и е архитектурно-строителна недвижима културна ценност, но се нуждае от аварийно укрепване
Автор: Дина Харизанова
Варненската УМБАЛ „Света Марина“ обяви обществена поръчка за изготвяне на инвестиционни проекти и авторски надзор за основен ремонт и реставрация на Музея на историята на медицината в морския град.
В него е подредена първата по рода си в страната музейна експозиция, проследяваща развитието на медицината като практика, изкуство и наука от древността до средата на миналия век.
Сградата, в която се помещава, е построена през 1868 г. Това е първата в страната обществена безплатна болница, която е дарена на варненци от богатия търговец Параскева Николау.
В края на века тук се помещава основното Девическо училище на Варненската гръцка вероизповедна община. През 1910 г. пък е настанен изолатор на болни от холера, а през 1915 г. – туберкулозен диспансер. В края на 1918 г. е открита първата гинекологична амбулатория за лечебно-профилактична работа сред жените на Варна. На 11 февруари 1925 г. се открива бактериологична и противобясна станция. През 1927 г. д-р Владимир Смоленски основава първия градски родилен дом.
Музеят по история на медицината, който днес е под административното ръководство на варненската УМБАЛ „Св. Марина” е стопанин на имота от 1985 г.
През 1975 г. е извършена реставрация на фасадата, дограмата е подновена с нова от иглолистна дървесина, променен интериор – врати, настилки, мазилки и облицовки по стени и тавани.
Обектът притежава статут на единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност. Той попада в границите на археологическия резерват „Античен град Одесос – Варна“.
На 26 февруари 2021 г. за него има издадени Указания за аварийно-временно укрепване на основание на чл. 72, ал. 3 от Закона за културното наследство.
Общото техническо състояние на сградата е сравнително добро. Констатираните патологии са основно вследствие на продължителна експлоатация, проблеми с фундирането, метеорологични влияния и липса на редовна поддръжка.
Най-сериозен е проблемът с вертикални пукнатини по източната и западната фасади, които започват от корниза и продължават до основите. Те са индикация за сериозен конструктивен проблем с фундирането.
Втори по важност е проблемът с отводняването на покрива и повърхностните води в двора. Голяма част от олуците и водосточните тръби са в лошо състояние. Главният корниз е обрушен в зоните около водосточните тръби. Наблюдават се каверни между фасадния зид и дворната настилка в местата на оттичане на водата от покрива. Течове се наблюдават и във вътрешността на сградата.
Наблюдават се участъци от каменната зидария с повърхностни нарушения и частична ерозия на камъка. В долната част на стените има поправки с циментов разтвор, които спомагат за ерозоиционните процеси.
По източната и южната фасади има монтирани видими външни климатични тела, които са несъвместими с автентичния характер на недвижимата културна ценност и са в противоречие с основни ценностни характеристики на сградата. Металните решетки на част от прозорците по северната и западната фасада също са извън стиловата характеристика на обекта.
В близост до южната фасада се наблюдават остатъци от керемиди изпадали от покрива, което застрашава преминаващите посетители.
Предстоящият инвестиционен проект за основен ремонт и реставрация ще способства спирането на разрушителните процеси по сградата; за максималното доближаване на визията й до оригиналното ѝ обемнопространствено и художествено въздействие, предвид високата степен на ценностните ѝ
типологични характеристики; за преработване на интериора, така че да поместят удобно експозицията на музея в съответствие със съвременните изисквания за представяне на музейното съдържание.
Прогнозната стойност на обществената поръчка е 70 000 лв. без ДДС, а крайният срок за подаване на офертите е 19 април.