Той ще ракрие историята на германиевите кристали и родствените връзки на инж. Стойчо Каравелов с поета-революционер Любен Каравелов
Автор: Десант
На 21 април 2023 г. (петък) от 11:00 ч. в експозицията на Националния политехнически музей (НПТМ) ще се проведе тематичен семинар, посветен на живота и дейността на инж. Стойчо Драгоев Каравелов – първия български инженер-металург и основоположник на минното дело в България.
Вниманието ще бъде фокусирано към един специфичен артефакт от експозицията на НПТМ - стъклена ампула с няколко кристалчета германий, придружени от дарствен надпис. Това са едни от първите експериментално получени кристали на химичния елемент германий.
Стъкленицата е предадена за безвъзмездно съхранение в музея точно преди 30 години и има изключителна стойност. От една страна поради историята, свързана с откриването на химичния елемент, а от друга – поради връзката му с името на българския инженер Стойчо Каравелов.
Форумът се организира съвместно със секция „Химия и фармация“ към Съюза на учените в България. В него ще вземат участие музейни специалисти от НПТМ и къща-музей „Любен и Петко Каравелови“ в Копривщица, преподаватели и студенти от Химикотехнологичен и металургичен университет (ХТМУ) и Фармацевтичен факултет при Медицински университет – София.
На събитието ще присъства и инж. Любен Каравелов, внук на инж. Стойчо Каравелов, който ще сподели своите спомени за знаменития си дядо.
Част от докладите са посветени на Каравеловия род от Копривщица, от който произлиза и легендарният металург. От тях ще стане ясно и какви са родствените му връзки с поета-революционер Любен Каравелов.
Тематичният семинар кореспондира с образователната политика на Националния политехнически музей, насочена към реализирането на съвместни дейности с представители от академичните среди. Музеят е подходяща среда за подпомагане на студентите при придобиването на практически умения за работа, изтъкват от институцията.