През 2023 г. усилията на горските служители отново ще бъдат насочени към справянето с бракониерството във всичките му форми
Автор: Десант
С изключение на кеклика, при всички видове дивеч се отчита увеличение на запасите. Това показват резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси.
Те бяха приети от Ловният съвет към Изпълнителната агенция по горите (ИАГ), който утвърди и плана за ползване на дивеча за 2023 г. на проведеното първо за тази година свое заседание.
Като цяло при едрия дивеч във всички ловостопански райони се отчита формиране на дивечови популации, които постепенно нарастват.
Общата численост на благородния елен в държавните ловностопански райони и в ловностопанските райони на ловните дружини е над 38 400. В сравнение с миналата година увеличението е 8,6%. По-голям ръст на тези запаси се отчита в ловностопанските райони от териториалния обхват на регионални дирекции по горите Шумен, Велико Търново, Русе и Ловеч, което е резултат от редовното подхранване на дивеча, борбата с бракониерството и отстрела на хищници.
Запасът от елен лопатар се е увеличил с 4,5% като числеността му в страната е над 12 100.
При сърната той е близо 135 000 бр. с 3,0% повече от 2022 г., но като цяло е под допустимия за страната.
При анализа, след извършената таксация на дивата свиня, се наблюдава тенденция на увеличение на запасите. В ловностопанските райони, където тя беше изчезнала като ловен вид породи заболяването Африканска чума по свинете, се наблюдава завръщането й. Увеличението на запаса на този вид дивеч в сравнение с предходната година е с 6,8%.
Поради наличието на вторични огнища на АЧС и тази година ловните излети ще се провеждат при строго спазване на мерките за биосигурност.
С 10% се е увеличил броят на дивите кози, като на територията на страната техния брой е близо 3700.
Броят на муфлоните е над 4500, с 5,7% повече в сравнение с 2022 г.
При глухара запасите се стабилизират и през тази година увеличението на броя им е с 6,7% в сравнение с 2022 г.
Малък е ръстът на увеличение на запасите от дребен дивеч, а при кеклика той е с 0,6% по-малък в сравнение с предходната година. Поради слабото му разселване и намаляването на естествените му местообитания, видът е застрашен от изчезване.
Таксацията и тази година сочи, че числеността на хишниците е висока и за възпроизводството на останалия дивеч се налага необходимостта от целенасочено регулиране на популациите им.
Като цяло здравословният статус на дивеча в България е добър.
През 2023 г. усилията отново ще бъдат насочени към справянето с бракониерството във всичките му форми, изпълнение и контрол на планираните дивечовъдни мероприятия, разселването на дивеча, стриктното спазване на правилата и мерките при провеждане на ловните излети и др.
Продължава и работата по достигане на допустимите запаси на видовете дивеч и борбата със заболяването Африканска чума по свинете.
Селекцията в популациите също е сред основните задачи за тази година, тъй като тя се явява основна предпоставка за добиване на качествени трофеи.