Родопското село е обявено за „свято място на българската медицина“ - средно всяко местно семейство е дало на света по четирима медици
Автор: Десант
За 26-ти път родопското село Славейно ще бъде домакин на Чиловите дни. Тази година те са посветени на 125 години от рождението на проф. Константин Чилов, споделя организаторът на събитието д-р Тотко Найденов, главен редактор на в. „Български лекар“.
Константин Чилов
Откриването ще бъде 12 часа на 27 май 2023 в къщата музей на проф. Чилов. Организатори на тазгодишното събитие са са БЛС, МЗ, БЧК, БАН, Община Смолян и редакцията на в-к „Български лекар“.
Най-знаменитият наш лекар-енциклопедист – чл. кор. проф. Константин Чилов, се ражда в Славейно през 1898 г. и остава в историята на българската медицина с над 220-те си научни труда във всички области на клиничната медицина, с учебниците си по „Вътрешни болести”, монографиите по клинична лаборатория, прегледите-ритуал, завещанието към поколенията лекари да се грижат за своите болни така, сякаш са собствените им родители, с ободряващия възглас дори и към най-безнадеждните пациенти: „Ще се найде ляк!”.
За положилите Хипократова клетва българи родното му село е „свещено място на българската медицина”.
Любопитно е да отбележим, че в него са бащините огнища на 103-ма лекари, стоматолози и фармацевти, както и неизвестен брой медицински сестри и фелдшерите. Статистически може да се каже, че те от всяко семейство в Славейно са излезли по четирима души с бяла престилка. Затова и населеното място е кандидат за Гинес с рекорда за най-много лекари на глава от населението.
В единствената у нас и четвъртата в света къща музей на лекар интернист може да се видят портретите на легендарния лекар, както и цялото обзавеждане на кабинетите му – от слушалките и очилата до микроскопа, с който е работил.
Мемориалът е открит преди 37 години по инициатива на племенника на професора Пейо Шишманов и всяко лято се оживява от туристи и лекари, дошли да се поклонят пред паметта на своя учител.