Руда над плана, строеж на хамбар и само 54 летовници


22 Юни 2009, Понеделник


„С приближаването на 15-та годишнина на Девети септември съревнованието сред работниците от рудниците и флотационните фабрики в клон „Росен” на ДМП „Бургаски медни мини” все повече се разпалва...


Преди 50 години
Разгръщайки старите вестници, излизали в периода 12–19 юли 1959 г., попадаме на писания за невероятни трудови успехи. В броя на в. „Черноморски фронт” от 13 юни преди 50 години четем дописка за това как за 8 дни е произведен 178 тона меден концентрат над плана:
„С приближаването на 15-та годишнина на Девети септември съревнованието сред работниците от рудниците и флотационните фабрики в клон „Росен” на ДМП „Бургаски медни мини” все повече се разпалва... През първите дни на месец юни борбата за първото място бе още по-напрегната. Само за 8 дни рудник „Росен” даде 410 тона руда над плана, а флотационните фабрики извлякоха 178 тона меден концентрат свръх плана”.

В рубриката „Вести от граничните застави” в същия брой пък се натъкваме на трогателната статия „Помощ от сърце”, от която разбираме, че:

„По предложение на дружествения комитет на ДКМС при граничната застава, където служи офицерът Тенев, бе организиран трудов ден в помощ на кооператорите от с. Приморско. Всички комсомолци в заставата се отзоваха с готовност да помогнат на кооператорите в строежа на новия хамбар. Само за 4 часа беше приготвен бетонът, необходим за основите на новия хамбар”.

По повод това, че на 15 юни 1959 г. са се навършили 10 години от създаването на организираното световно движение за защита на мира, Ж. Кулишев, председател на Окръжния комитет за защита на мира, информира по този повод читателите за решенията на проведената юбилейна сесия на Световния съвет за мир в Стокхолм. „На сесията – съобщава той – бе изтъкната необходимостта от провеждането на решителни действия за сключване на мирен договор с Германия, за разрешаване въпроса на Западен Берлин, за премахване на студената война и спиране опитите с термоядрени оръжия. Въпроси, с разрешаването на които може да се премине към омиротворяване на света”.

 

Преди 70 години

 

От хрониката, публикувана във в. «Вечерна бургаска поща» на 12 юни 1939 г. става ясно, че:
„Бургаската земеделска камара напоследък е направила нови подпомагания за разни стопански начинания. Освен общините, подпомогнати са и много читалища за снабдяването им със стопанска литература”.
Същият вестник в броя си от 17 юни с.г. информира за «Вчерашните тържества в Бургас»:
«В присъствието на областния директор г. Козарев, околийския управител г. Герчев, кмета инж. Сиреков, консулите и множество граждани, бяха осветени знамената на девическата гимназия и народното основно училище «Цар Борис». Дарители и кръстници бяха г. Манол Чальовски, индустриалец – на девическата гимназия и г. Петко Тодоров, търговец – на прогимназията».
Пет години по-рано обаче друго вълнува поданиците на родината, а именно факта, че „Столицата на Турция е по-малка от София”.

Преди75 години

 

По този повод, в броя от 13 юни 1934 г. на в. „Бургазки фар” четем:
„Анкара – новата столица на Турция, има вече 80 000 жители и бързо расте. Цариград има 280 000 жители, а заедно с предградията 780 000 жители”.
Към летните вълнения около курортния сезон в Созопол ни насочва дописката в рубриката „Из царството”:
 „Плажът е окончателно пречистен. Очаква се да бъдат подредени и душовете. Засега курорта не е тъй добре посетен. В всеки случай за Созопол курортния сезон започва на 1 юлий”.
Няколко броя по-късно на същия вестник от 16 юни, ни ориентират какво е положението с курорта и в Бургас: „От началото на настоящата седмица до днес в летовищното бюро при бургаската община са регистрирани нови 30 души летовници, от които 3 чужденци. Общият брой на летовниците до сега в Бургаз е към 54 души”.
От броя изкача също и тъжната равносметка, че през въпросната година „Черноморският риболов е по-слаб от дунавския”.
На 15 юни 1934 г., в. „Бургазки фар” ни прави съпричастни и на следната статистика: „През май т.г. в Бургаз е имало: 63 раждания, 40 умирания, 25 сватби, преселени: 23 мъже, 26 жени, изселени: 23 мъже и 17 жени”.



В категории: История

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки