Как се урежда евтина морска седмица


29 Май 2009, Петък


И преди 75г.  лъжели с грамажа 
В Бургас преди 50 години

Завиден трудов ентусиазъм е демонстрирало младото поколение от 50-те години на миналия век. В броя от 29 май 1959 г. на в. «Черноморски фронт» челно място заема статията: Бригади за ударен комсомолски труд
«Призивът на Партията за икономически скок да строим в бързи темпове откликна и в сърцата на комсомолската армия. В поривистия стремеж да дадат принос за съкращаване срока на петилетката, младежите от предприятията намират все нови и нови форми иначини на работа. Тези нови форми иначини на работа са рожба на нашето време, те са проява на ново, по-висше съзнание... Първа в Бургас, която прие задължението да се бори за званието «Бригада за ударен комсомолски труд» е 12 младежка преносна бригада при пристанището с бригадир комсомолеца Райцо Димов. За първото тримесечие на 1959 г. тя е преизпълнила плана си с 210 на сто. Бригадата сега работи по плана за месец август!



Включените комсомолци в двете бригади за ударен комсомолски труд в завод «Червено знаме»(вагоностроителния, който е приватизиран от Георге Попеску-б.р) изпълняват дневния си производствен план за 7 часа...»
За съжаление днешните наследници на тогавашните комсомолци не могат да се похвалят с подобни трудови успехи. Причината едва ли е в това, че днес няма петгодишни производствени планове, които да се преизпълняват...

В Бургас преди 70 години

По това време в града са били актуални грижите покрай началото на летния сезон. В тази връзка в броя от 1  юни 1939 г. на в. „Вечерна бургаска поща” четем следната информация:
„Снощи отпътува за София кмета на града г. инж. Сиреков. Покрай другите въпроси, той ще посети министъра на железниците г. Вл. Аврамов във връзка с искането на Бургас да се уреди евтина морска седмица. Ще се иска седмицата да се разреши от 21 юли до 1 август”.
В дух на патриотизъм и курортен пиар е написана статията „Пропаганда за Бургас в чужбина”, която откриваме в броя от 3 юни с.г. на същия вестник: „Сказки за икономическото и духовното процъфтяване и въздигане на нашия буден и експанзивен град Бургас, заедно с неговите приказни и поетични крайбрежни градчета Созопол, Месемврия, Поморие, Ахтопол, е приготвил нашия именит морски художник г. Каварналиев, който е поканен да изнесе пред радио Виена, Загреб, Будапеща и Варшава, където също ще устрои в големите салони на тия градове свои изложби от картини из цялото наше романтично крайбрежие и родното ни Черно море.
Същевременно г. Каварналиев ще издаде една книга за нашия морски град и ще направи най-голямата пропаганда в чужбина за привличане на чужденците търговци и туристи у нас”.
От същия вестник научаваме и какви са били границите на тогавашна България: „Днешните граници на Царството са: Дунав – 397,3 км, сухата граница за Добруджа е 205 км., Черно море – 311,5 км, Турция – 234,6 км, Гърция – 485,7 км и Югославия – 523 км. България заема 103 146 700 кв. км. Пространство със 6 250 000 жители. Днес България е с най-грамотното население от всички страни на Балкана”.

В Бургас преди 75 години

Освен информациите за освобождаването от длъжност на тогавашния кмет на града Джелепов и назначаването на новия му приемник – инж. Каракостов, място на страниците на в. „Бургазки фар” от 31 май 1934 г. е намерила и дописката „Конфискуван хляб и раздаден на бедните”, от която става ясно, че: „Контролните органи при комисарството по прехраната  са конфискували 20 кгр хляб от фурната на Ненчо Далакчиев и 38 кгр хляб от фурната на Ст. Димитров, понеже е бил с по-леко тегло. Конфискуваният хляб е раздаден на бедните”.
Ех, ако днес съществуваше това комисарство, бедните със сигурност щяха да ядат на поразия, но пък щандовете за хляб щяха да са празни!
Същият вестник съобщава на 1 юни и за „Намаление на големите заплати”: „В реда на съкращенията в бъдеще влизат и намаленията на чиновническите заплати, особено на по-големите чиновници. Намалението ще бъде процентно, като големите заплати ще бъдат намалени повече, а по-малките по-малко”.
Нов кмет се оказва, че има и Анхиало (дн. Поморие). Въпреки че изборите, които скоро ни предстоят не са кметски, а депутатски, не е зле днешните ни кандидати да се поучат от морала на тогавашните ни избраници. Затова ще цитираме статията „При новия кмет”, публикувана в броя на в. „Бургазки фар” от 2 юни 1934 г.: „Новоназначеният градски кмет на Анхиало г. Тома Томов (от 15 години главен учител в града, б.а.) завчера прие службата. По този повод г. Томов заяви: „Приех да стана кмет с единствената мисъл да допринеса нещо за града, с който ме свързва цяло минало. Апелирам към всички общински чиновници да се проникнат от съзнание и да ме подкрепят в работата, която предстои. За наместник на съставното село Сарафово ще назнача най-интелигентния между селяните. Искам моите дела да говорят за мене, а не думите”
И накрая, за да добием представа за битуващите по онова време нрави, ще споменем куриозното решение, което е взело едно ямболско село, за което научаваме от дописката „Селянинът държи фанатично за стари обичаи и навици”, обнародвана в същия брой на вестника: „Някои старовремски навици и обичаи,... са явно доказателство за високия морал сред най-здравата част от българския народ... Отчаяни от продължителната суша, селяните от едно ямболско село, след като отправили към Бога много молби и след като заклали няколко курбани все напразно, се събрали на селския мегдан и взели следното решение: Да се разлъчи всяка годенишка двойка, която повече от 3 месеца стои без да встъпи в брак, тъй като смятат, че те са причина да се изсипе над селото божия гняв... Разлъчването ще става, като момъкът или момата, бъдат изпращани в друго село”.
Ако беше жив Цицерон, нямаше да се стърпи отново да възкликне: «О, времена, о, нрави!».


В категории: История

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки