И догодина ще се радвате на хубави и сочни ягоди, ако сега премахнете излишните ластуни и изрежете листата на растенията
26 Юни 2009, Петък
Поливайте обилно, ако искате реколта По това време растенията се нуждаят особено много от вода и хранителни вещества.
Овошките Сега е много важно плодните дръвчета, храсти и ягоди да се полеят и наторят с азотни и органични торове. По-добре е поливките да се извършват по-рядко, но да са обилни.
В ягодовите лехи е добре да се изрежат ластуните. Розетките за размножаване е необходимо добре да се притиснат към земята и да се полеят, за да се ускори тяхното прихващане. Листата на растенията се изрязват или окосяват, като се внимава да не се засегнат вегетационните връхчета. Това ще осигури висок добив на следващата година.
За предпазване на урожая от птичи нападения може да закачите в овощната градина ленти от фолио или развити магнитни летни от стари и негодни видеокасети.
Зеленчука За да се радвате на добра реколта от краставици и готварски тиквички, привлечете пчелите, пръскайки растенията с воден разтвор на пчелен мед или опрашвайте изкуствено цветовете им.
Поливайте праза в хладните часове на деня, с малко вода, но по-често. При преовлажняване почвата се размеква и растенията полягат.
В края на юни разсадете карфиола, като оставите между растенията 50 см. растояние, а между лехите – 60-70 см.
Време е за засаждане на късните краставици.
Това е срокът за засяване на семената за разсад на късното зеле. Поддържайте необходимата влага, докато поникнат.
Цветята Гергините растат много бързо, образувайки мощен храст. Не забравяйте да привържете към опорни колове високите сортове. Самите храсти трябва постоянно да се формират. Ако имат много разклонения, трябва да се оставят само най-силните 2-3, а другите да се отстранят. Добре е да се премахват и страничните клонки, излизащи от пазвите на листата. Ако това не се направи, цъфтенето ще е слабо, а цветовете – по-малки. За получаване на по-качествен цвят се отстраняват и страничните пъпки и се оставя да се развие само централната. При нискостъблените гергини, това не се прави.
Сега е най-подходящото време, ако искате да размножите клематиса и флокса чрез резници и отводи. Стъблото на клематиса при основата винаги трябва да е засенчено. За целта около него може да се постави отрязана пластмасова бирена бутилка или да се засадят ниски декоративни треви.
Плевелите През този месец стопаните водят отчаяна борба с плевелите – докато изчистят от тях един участък, другият край на градината вече е превзет от тях. Ако не искаме да използваме химически препарати срещу тях, покрай което може да унищожим и полезните посеви, трябва своевременно да окопаваме почвата. Не чакайте плевелите да израснат много – още като ги забележите, хващайте мотиката. Така хем няма да имате плевели, хем окопаването ще е полезно за културните растения. Старайте се да унищожавате бурените от корен, захващайки ги колкото може по-ниско. След премахването им е добре да мулчирате освободената от плевели площ с торф, компост или стърготини, като преди това полеете. Мулчирането ще съхрани влагата, ще предотврати поникването на нови плевели и ще подобри структурата на почвата.
Животните Храната, заложена за прасетата, бързо се разваля, изложена на високите температури през лятото. Поставяйте в хранилките толкова храна, колкото могат да погълнат животните на едно хранене и изхвърляйте своевременно това, което остане неизядено.