Войници със сърпове, строителен бум и кражби на панталони от плажа


17 Юли 2009, Петък


Преди 50 години

В разгара на жътвата през 1959 г.  в. „Черноморски фронт” от 17 юли с.г. ни информира как войниците дават рамо на колхозниците в прибирането на урожая:
мНяколко дни наред с песен и акордеонна музика бойци от Н-ското поделение пристигнаха на блоковете на обединеното ТКЗС с център гр. Ахтопол. Те идваха, за да помогнат в прибирането на реколтата. Ожънаха на ръка 80 дка пшеница. През тези дни всяка вечер след работа се устройваха хубави младежки увеселения”.



Види се, тогава по полетата са се трудили доста млади девойчета, които очевидно са правили компания на фатмаците по вечеринките,  за разлика от днес, когато из малкото останали засети ниви превиват гръб само немощни пенсионери.

Преди 70 години
На същата дата, но преди 70 години, нищо не пише за жътвата, но пък от страниците на в. „Вечерна бургаска поща” разбираме, че: „Тази година ще бъде организиран износ на дини за чужбина, главно за Германия. Тия дни на пазара ще се появят първите дини”.
На следващия ден вестникът излиза с информация за изграждането на консервна фабрика в Созопол:
мУтре тук при голяма тържественост ще се положи основния камък на първата фабрика за консервиране на риба в Созопол, която ще се строи от а.д. „Рейн” София-Берлин, в която главни акционери са Велизар Пеев, ген. Станчев, полк. Берон от София и Кефалов и Хазърбасанов от Бургас. За нуждите на фабриката созополската община продаде на дружеството 4000 кв. м. място до самото море!”
Очевидно през 1939 г. кипи невиждан ентусиазъм за строеж на всякакви промишлени и социални сгради, тъй като в същия брой срещаме и дописка, от която научаваме, че:
мДружеството за борба с туберкулозата в Бургас е закупило място в Балкана при с. Дъскотна, Айтоско, където ще се започне строежа на противотуберкулозна почивна станция. Мястото е закупено с една част от дарението на бургаския лекар д-р Станчев”.
Хвала на д-р Станчев, който може да служи за пример на днешните лекари, които само се чудят как да си вземат „дарения” от злочестите си пациенти.
Освен започването на нови градежи, оказва се, че по това време стават и откривания на нови билдинги:
"Вчера сутринта се извърши освещаването на новата митрополитна сграда в Сливен. След обед стана освещаването и на почивната станция при Сливенските минерални бани, която ще служи за летуване на свещеници”.
В тон със строителната тема е и съобщението, че:
"Министерството на търговията е отпуснало 70 000 лв. стипендия на бургаската търговска индустриална камара за един младеж, който да се специализира в чужбина за майстор учител по строително тенекеджийство”.
Но освен дарения и грижи за строителния бранш, оказва се, че помощи са се събирали и за други нужди:
"Съюзът за борба с туберкулозата завчера в Бургас проведе денят на розите. По тоя случай търговското дружество пусна комисии в града, които събираха волни помощи за туберкулозните в града. Комисиите работиха до късно след обед и е събрана една значителна сума”.
Покрай останалия в незабравимото минало Ден на розите, на страниците на газетата се е промъкнала и дописката „Кражба на дрехи на морския плаж”:
"От известно време на морския плаж се подвизава неизвестен крадец, който вършел систематически кражби на дрехи. Обикновено крадецът избирал само панталони и след като ги износвал, вземал други. Полицията е взела мерки по залавянето му”.
Тази полиция също може да се даде за пример на днешната – за едни гащи е готова света да обърне, но да хване разбойника. Днес изчезват къде по-значими вещи, но никой не си мърда пръста. А тъй или иначе, стигнахме и до плажа, трябва да споменем, че по повод гостоприемната седмица, за която писахме преди няколко броя в прегледа на стария печат, по радио София е обявен Ден на Бургас, за който научаваме подробности от 19-юлския брой на „Вечерна бургаска поща”:
"Както вече бе съобщено, от 21 до 31 т.м. в Бургас е разрешена гостоприемна седмица. Общината както и общогражданския комитет са взели всички мерки седмицата да бъде проведена блестящо за гостите, които ще посетят града. През седмицата ще бъдат уредени увеселения в морската градина и екскурзии по крайбрежието, а радио София ще уреди ден на Бургас. В деня, който ще бъде на 25 т.м., радио София непрекъснато ще предава от Бургас. И тази година обаче Бургас пак се пренебрегва. Намалението за седмицата се разрешава само от гара Сараньово (сега – град Септември, б.а.) насам. От София, които ще искат да посетят Бургас, ще трябва до Сараньово да пътуват с цял билет и оттам по намалената тарифа”.

Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Регионална библиотека „П. Яворов” –  Бургас


В категории: История

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки