Как да се избавим от нитратите


Как да се избавим от нитратите
17 Юли 2009, Петък


Поливайте повече растенията, за да намалите съдържанието на вредни вещества в тях
Всички знаем, че нитратите, които поглъщаме с плодовете и зеленчуците, попадайки в организма ни се превръщат в нитрити, които на свой ред образуват опасни вещества, предизвикващи появата на злокачествени тумори. И нитратите, и нитритите представляват азотни съединения, а азотът е основният химичен елемент, който е необходим за развитието на растенията – без него те не могат да съществуват, така че тяхното присъствие в селскостопанската продукция е неизбежно. Как да я отгледаме тогава така, че хем растенията да са добре подхранени, хем и нашата храна да не е вредна за здравето ни. За целта е важно да сме наясно с някои основни положения.



Преди всичко трябва да знаем, че растенията, отглеждани в оранжерии, съдържат повече нитрати. Имайте предвид, че нитратното съдържание и в растенията, отгледани на сянка е по-голямо от тези, които се припичат на слънце. Важен фактор за намаляване на нитратите в зеленчуковите насаждения, когато използвате минерални азотни торове, е съобразяване на дозата им така, че азотът да не превишава нормата от 20 г. на 1 кв. м. Повишената влажност на почвата също намалява съдържанието на нитратите, затова се препоръчва при сухо време салатите и кореноплодите добре да се поливат, особено преди брането им, което е добре да става във вечерните часове на деня. Тази хитрост намалява почти двойно нитратите в продукцията.
Наполовина ще намалите вредните съединения и ако съхранявате повече време зеленчуците в хладилника, тъй като оставянето им на стайна температура спомага за образуването на нитрати в тях. Пърженето във фритюрника гарантира 60 % намаляване на нитратното съдържание.
Трябва да знаем, че при краставиците съдържанието на нитрати се увеличава от върха към дръжката, при картофите те се натрупват повече в обелката, а при цвеклото и морковите – на върха.
Ако се съобразяваме с казаното дотук, ще можем да се насладим на лятното изобилие от плодове и зеленчуци, без да се притесняваме за здравето си.


В категории: Съвети за земеделието

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки