Хризантемите красят градината ни през есента, когато почти няма други цветя, но за да цъфтят така обилно, още отсега трябва да се отстраняват излишните пъпки
10 Юли 2009, Петък
Плодовете При ябълките приключва растежът на едногодишните леторасли. За да приключи своевременно този процес и да не се провокира нов техен растеж, е необходимо да се ограничи поливането, а ако сушата е много голяма, то трябва да е много умерено.
Силните летни горещини водят до прегряване на младите нежни листа на плодните дървета, което създава благоприятни условия за размножаването на редица вредители, които се хранят със соковете на растенията. Борбата с тях е трудна и трябва да се взимат своевременно мерки срещу тяхното разпространение и „безоблачно” паразитиране.
Зеленчуците Към средата н юли доматите трябва да се подготвят за заключителния етап на своята вегетация. Върховете им трябва да се прекършат, да се отстранят неплодоносните разклонения и да се намали зелената маса.
Водата, с която поливате краставиците, е добре да е затоплена. Поливките не трябва да са по-редки от два-три пъти седмично.
Проредете кореноплодите, като оставите разстояние между отделните растения – при морковите до 4 см, при цвеклото до 10-12 см, при пащърнака и ряпата до 8-10 см.
Към средата на месеца подхранете всички растения в градината, като разтворите в 10 л. вода 1 кг. говежда тор, 40 гр калиева тор и 50 гр суперфосфат.
Оставете за производство на семена по 1-2 растения магданоз, репички, салата и др.
Цветята Системно премахвайте прецъфтелите съцветия, като не допускате те да образуват семена, тъй като това отслабва растежа и намалява декоративността на цветята.
Отстранете излишните пъпки на хризантемите, като оставяте по една централна пъпка на всяко отделно стъбло. Така ще имате по-едри и по-кичести цветове.
Полейте гладиолите с 0,1 % разтвор на калиев перманганат.