Туркини захвърлят фереджета, Обзор иска да е курорт
24 Юли 2009, Петък
Преди 50 години В рубриката си „Широк път на новото”, в. „Черноморски фронт” в броя си от 25 юли 1959 г. публикува обширна дописка за това как „Туркините от гълъбецкото стопанство захвърлиха фереджетата”:
„На големия тютюнев блок сега работят жени с пъстри рокли. Всички до една захвърлиха черните фереджета. Вятърът нежно милва с хладината си забулените до скоро лица. По-леко се работи и с басмените рокли, а какво беше до скоро... Да знаеха още миналата година да ги хвърлят, да бяха последвали примера на жената на бригадира и на учителя...
В младежкото звено с фереджета работиха четири девойки. От време на време звеноводът им Ибриам Халилов поглеждаше към тях и размисляше какво би могъл да направи, та да ги склони да ги хвърлят...”
Дописката продължава с драматични подробности как все пак бригадирът успява да ги убеди да сторят това, и така една сутрин Фатме, Атче, Хава и Айше идват на работа без фереджета:
„Цял ден те не посмяха да се погледнат, работеха мълчаливо. Лек руменец багреше моминските лица, но и никой не ги закачаше. Надвечер с хладината дойде и промяната, а после и закачките...
- Брех, че хубаво било така! Леко, хладно, приятно...
Ибриам, звеноводът, извоюва две победи – основа младежко звено и девойките до една хвърлиха фереджетата. Предстои му нова работа – всички те трябва да станат комсомолки...”
В същия брой се съобщава, че и „40 туркини от доброполянската община преди няколко дни хвърлиха фереджетата си в Бургас”.
Преди 70 години През 1939 г. като че ли не са се кахърили за фереджетата на младите девойки. Повече са били тогава вълненията около изразходването на общинския бюджет, за което информира в. „Вечерна бургаска поща” на 25 юли с.г.:
„Днес следобед в 4 ч. е свикано заседание на бургаския общински съвет. Съветът ще разгледа и приеме допълнителен бюджет на общината, който възлиза на 530 000 лв. В допълнителния бюджет са предвидени 240 000 лв. за откупеното място за библиотека музей, 50 000 лв. за закупуването на семечистителни машини, 60 000 лв. за родилен дом, 30 000 лв. за дружество „Синовен дълг” и др”.
Към футболните запалянковци пък е адресирана информацията, че: „В неделя в Бургас ще се състои футболен мач между бургаския сп. клуб „Левски” и ямболския първенец „Георги Дражев” (всяка прилика с действителни съвременни лица е случайна, б.а.). Мачът е за влизане в националната дивизия на мястото на излезлите „Черноморец” и „Шипка”.
Естествено, не остава незасегната и курортната тема. Така например разбираме, че: „В Обзор, Поморийско – в едно от последните заседания обзорския общински съвет се е занимавал с въпроса за повдигане на селото в курортно отношение. Изтъкнато било, че в Обзор, съчетание на здравия балкански климат и хубав морски плаж, открива блестящи перспективи за курортен напредък”
Става ясно също, че: „Броят на летовниците в Бургас до днес надминава 7 700 души. В Созопол летуват 1 200 души”.
Ако в най-скоро време туристическият поток към родното Черноморие не се увеличи, току виж сме се върнали на дереджето отпреди 70 години, когато 1200 летовници в Созопол си е било сензационно медийно събитие.
Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Регионална библиотека „П. Яворов” – Бургас